-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Köznevelés című oktatási hetilap 2010-ben is felállította a legjobb hazai középiskolák ranglistáját, melynek első helyét idén is a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium érdemelte ki - olvasható a hvg.hu-n.
A dobogóra még a szintén fővárosi ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola és a győri Révai Miklós Gimnázium került fel a nyelvvizsga eredmények, a tanulmányi versenyeken, és a középszintű érettségin elért pontszámok alapján.
Összesen 157 középiskola – az összes hazai középfokú intézménynek mindössze a 15 százaléka – került fel a Köznevelés listájára, amelyen a legkiválóbb eredményeket elért gimnáziumok és szakközépiskolák szerepelnek.
A középszintű érettségi vizsgákon elért eredményeikkel a Fazekas Mihály Gimnázium diákjai érdemelték ki az első helyet, megelőzve az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola és a győri Révai Miklós Gimnázium végzőseit. A vegyes középiskolák közül a gödöllői Szent Norbert Gimnázium és Szakközépiskola, a székesfehérvári Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, valamint a Pannonhalmi Bencés Gimnázium és Szakközépiskola tanulói, a szakközépiskolák közül pedig a váci Boronkay György Műszaki Középiskola, a budapesti Varga István Szakközépiskola, illetve a győri Jedlik Ányos Középiskola tizenkettedik évfolyamosainak eredményei voltak a legjobbak a középszintű érettségin.
Az országos tanulmányi versenyeken elért eredmények terén sem történt változás az első helyen, a Fazekas Mihály Gimnázium teljesített a legjobban az elmúlt öt évben megszerzett 1269 pontjával. A második itt is az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskolája lett, míg a harmadik helyet az ELTE Apáczai Csere János Gimnázium szerezte meg 297 ponttal. A szakközépiskolák közül a budapesti Puskás Tivadar Technikum, az egri Neumann János Középiskola, valamint a váci Boronkay György Középiskola, a vegyes középiskolák közül pedig a budapesti Károlyi Mihály Szakközépiskola tanulói szerepeltek a legeredményesebben az országos középiskolai tanulmányi versenyeken (OKTV).
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A legtöbb nyelvvizsgát a budapesti Német Nemzetiségi Gimnázium, a balatonalmádi Magyar- Angol Tannyelvű Gimnázium, valamint a Budapesti Osztrák Iskola diákjai szerezték meg: a tanulók 97-99 százaléka rendelkezett nyelvvizsgával. A szakközépiskolák közül a pécsi Zipernowsky Károly Szakközépiskola, a vegyes középiskolák közül pedig a Magyarországi Németek ÁMK, valamint a budapesti Xantus János Középiskola tanulói rendelkeznek legnagyobb arányban nyelvvizsgával.
A középiskolákat a következő mutatók alapján mérték össze: a 2005 és 2009 között nyelvvizsgát tevők aránya, az OKTV-n elért eredmények, illetve a középszintű érettségin elért átlagpontszámok alapján. A jobb összehasonlíthatóság érdekében évek óta külön kategóriában indulnak a gimnáziumok, a szakközépiskolák, illetve az úgynevezett vegyes – vagyis mindkét iskolatípusú osztályokat tanító – középiskolák.