-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Rengeteg nyelvészettel és nyelvészeti határterülettel foglalkozó program lesz ezen a héten az ELTE-n. Ezeket ajánljuk olvasóink figyelmébe.
Jó néhány a nyelvvel és nyelvészettel kapcsolatos izgalmas program, konferencia, előadás lesz a héten az ELTE-n. Ezek közül ajánlunk néhányat olvasóink figyelmébe!
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nemzetközi szlengkonferencia
Az ELTE Egyetemközi Francia Központja (CIEF) és Frankofón Sikerességi Központja (CRU) a Paris-Descartes (Sorbonne) Egyetemmel közösen 2014. november 24–26. között szervezi a VIII. Nemzetközi Szlengkonferencia – Szlengváltozatok, sport és testi tevékenységek című, francia nyelvű rendezvényt.
Jean-Pierre Goudaillier, a Sorbonne professzora kezdeményezte azt a frankofón szlengkonferencia-sorozatot, amelynek első állomása 2005-ben Budapest volt: a tanácskozás Łódź, Brno, Lipcse, Innsbruck és ismét Łódź után 2014 őszén visszatér Budapestre, az ELTE-re.
A francia nyelvészeti konferencián 12 ország – Belgium, Ciprus, Csehország, Franciaország, Grúzia, Lengyelország, Magyarország, Németország, Oroszország, Spanyolország, Szlovénia, Tunézia – kutatói vesznek részt.
Időpont: 2014. november 24–26.
Helyszín: ELTE Egyetemközi Francia Központ, Sauvageot-terem (1088 Budapest Múzeum krt. 4/F)
Nyelvi fejlődés, tanulási zavarok
Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar és a Gyógypedagógiai Pszichológiai Intézet 2014. november 27-én „…Mert mindig megcsípi a legyek” – avagy a nyelvi fejlődési és tanulási zavarok értelmezésének és terápiájának korszerű megközelítései címmel szervez konferenciát. Az esemény a Magyar Tudomány Ünnepe 2014-es programsorozatának része. A rendezvény Gereben Ferencné Várbíró Katalin professor emeritus, az Intézet korábbi vezetője 70. születésnapjához is kapcsolódik.
Az ülésen visszatekintenek az ünnepelt pályafutására, majd a szakmai program keretében a nyelvi és tanulási zavarok terminológiai, diagnosztikus és terápiás kérdéseit tárgyalják. A rendezvény célja a korszerű gyógypedagógiai pszichológiai, neuropszichológiai és nyelvészeti megközelítés bemutatásával a szakmai párbeszéd és konszenzus elősegítése e zavarok ellátásában és a terület tudományos alapjainak fejlesztésében.
Időpont: 2014. november 27. 9:00
Helyszín: ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar (1097 Budapest, Ecseri u. 3. C/105)
Agy a gépben – gép az agyban
Agy a gépben – gép az agyban: az agykéreg működésének számítógépes modellezése címmel tart előadást Káli Szabolcs, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatója 2014. november 27-én Az atomoktól a csillagokig című ismeretterjesztő sorozat keretében.
Az utóbbi években az agykutatás eszköztárának a különféle kísérletes módszerek mellett fontos elemévé vált az elméleti modellezés és a számítógépes szimuláció. Az előadás néhány reprezentatív példán keresztül bemutatja, hogyan segíti a modellezés az agy működésének megértését, és ezen keresztül az idegrendszer betegségeinek gyógyítását, illetve új, neurális alapú információs technológiák létrehozását.
Időpont: 2014. november 27. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)
Generációk nyelve
Az ELTE BTK Mai Magyar Nyelvi Tanszéke 2014. november 27-én és 28-án tartja a kétévente megrendezett tanszéki konferenciasorozat következő tanácskozását Generációk nyelve címmel. A rendezvény ingyenes, a szervezők minden érdeklődőt örömmel várnak.
A nemzedékek, nemzedékváltások témaköre kapcsán gyakorta elhangzó kulcsszavak az X, Y, Z generáció, innovatív generáció, nagy generáció, új generáció, csendes generáció, 68-asok, elveszett nemzedék, digitális nemzedék, generációs szakadékok, nemzedékek harca. Úgy tűnhet, mintha a generációhoz kötődő kifejezések a társadalmi, gazdasági és mentális változások egyfajta szeizmográfjaként működnének. A nemzedékfogalmak vizsgálata multidiszciplináris terület, a társadalom- és kultúratudományban régóta jelentős szerepet játszik. Nyelvészeti szempontból is készültek már ezzel kapcsolatos vizsgálatok, ám a kérdéskör átfogó feldolgozása egyelőre nem történt meg.
Az áttekintésre és a nyitott kérdések megvitatására kíván a konferencia a résztvevőknek lehetőséget biztosítani. A konferencia a generációk nyelvének, nyelvhasználatának eltérő (szociolingvisztikai, pragmatikai, funkcionális stilisztikai, diskurzuselemzési, szövegtani, retorikai, korpusznyelvészeti, pszicholingvisztikai, internetnyelvészeti, nyelvtörténeti, kommunikációtudományi stb.) értelmezéseit, elméleti és gyakorlati szempontú megközelítéseit kívánja felmutatni, valamint konkrét elemzéseket – a tervek szerint kitekintéssel más tudományterületekre is (szociológia, pszichológia, filozófia, történettudomány stb.).
Időpont: 2014. november 27–28.
Helyszín: ELTE BTK Kari tanácsterem és Dékáni tanácsterem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A)