-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A svábföldi regényíró, Arnold Stadler kapja idén a Kleist-díjat. Az egyik legrangosabb német irodalmi elismerés idei kitüntetettjéről Esterházy Péter határozott – számolt be róla az MTI.
A Heinrich von Kleist író emlékét őrző társaság hagyományai szerint minden évben kijelölnek egy írót, aki eldöntheti, hogy abban az évben ki kapja a 20 ezer euróval járó díjat. Günter Blamberger, a társaság elnöke beszámolt arról, hogy a november 22-én Berlinben sorra kerülő díjátadón Esterházy Péter mond köszöntőt a kitüntetettről.
A magyar író a következőt nyilatkoztaa díjazottról, Arnold Stadlerről: többek közt az ragadta meg, ahogy az erősen vallásos neveltetésű, teológiát végzett Stadler miként emeli be műveibe katolikusságát.
Az 55 éves Stadler már több elismerés birtokosa: többek közt Georg Büchner-díjjal is kitüntették. Műveinek visszatérő témája szűkebb hazája, Svábföld, de mint egy alkalommal a német hírügynökségnek elmondta, regényei nem hazájáról, hanem a világról szólnak.
„Nagyon rokonszenves nekem Stadler komolysága. Nem magát veszi komolyan, hanem a világot, és ebbe a komolyságba engedi be a maga iróniáját vagy inkább ironikus mélabúját, humorát és a nyelvét. Egyszerűen szólva: nagyon szórakoztatónak találom a regényeit” – mondta az MTI-nek Esterházy Péter, aki a Kleist-díjat a nagy német irodalmi díjak közé sorolta.
Mint kifejtette, bárkit választhatott volna, aki németül ír, az alapítvány semmilyen szempontrendszert nem állított fel. Esterházy Péter hangsúlyozta: az, hogy mindig más-más író dönt a Kleist-díjról, nem egy kompromisszumokra épülő kiválasztási folyamat, hanem kizárólag a felkért személy értékítélete.
Az elismerés mellé járó 20 ezer eurót a Georg von Holtzbrinck kiadócsoport, a német szövetségi kormány kulturális kerete, illetve Berlin és Brandenburg tartományok kulturális minisztériumai adják össze.