-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sógor Csaba felkérte az Európai Bizottságot, hogy „tegye meg a szükséges lépéseket a közösségi jog maradéktalan érvényesülésének biztosítása érdekében”.
A szlovák államnyelvről szóló, módosított törvényt bírálta hétfőn Sógor Csaba, a jobbközép irányzatú Európai Néppárthoz tartozó erdélyi képviselő az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén.
Felhívta a figyelmet az Európai Bizottság jogi szolgálatának szakvéleményére, miszerint a törvény és a végrehajtási rendelkezések jelenlegi formájukban nem egyeztethetőek össze az alapvető jogokkal és az Európa Tanács ide vonatkozó dokumentumaival, továbbá a szlovák kisebbségvédelmi törvénnyel sem.
A szakvélemény a nyelvi követelmények tekintetében az ésszerűséget és az arányosságot hiányolja – mondta.
„Úgy ítéli meg a törvényt, hogy az a munkaerő szabad áramlását, így az európai integráció egyik legnagyobb vívmányát, az egységes belső piac működését is veszélyezteti az unión belül” – fogalmazott.
Mint hozzátette, a jogi szolgálat a módosított nyelvtörvényt ellentétesnek nyilvánítja az audiovizuális szolgáltatásokra vonatkozó irányelvvel és az EU működéséről szóló szerződésnek a szolgáltatások szabadságára vonatkozó cikkelyével.
„Az egészségügyi intézményekre vonatkozó rész a jelentés szerint a gyakorlatban diszkriminációhoz vezethet” – hangsúlyozta Sógor Csaba, és kiemelte, hogy a jogszabály az alapjogok tekintetében sokkal inkább az állam érdekeit védelmezi az egyén jogai helyett.
Az EP-képviselő felkérte az Európai Bizottságot, hogy „tegye meg a szükséges lépéseket a közösségi jog maradéktalan érvényesülésének biztosítása érdekében”.