-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Rudolf Chmel felszólította a szlovákiai nemzeti kisebbségek szervezeteit, hogy nyilvánosan véleményezzék és vitassák meg a kisebbségi nyelvhasználatot szabályozó törvénymódosítási javaslatot, amelyet a jövő héten kíván nyilvánosságra hozni.
Az emberi jogokért és a kisebbségi ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes erről kedden Pozsonyban beszélt, amikor a kisebbségi szervezetek képviselőivel találkozott.
Chmel elmondta: az államnyelvtörvénnyel kapcsolatban a legnagyobb probléma az, hogy nincs összhangban a kisebbségi nyelvhasználatot szabályozó törvénnyel.
„Az összhang hiányából számos ellentét adódik, amelyeket valamilyen módon fel kellene oldani" – mutatott rá a Híd párt kormányzati képviselője. Úgy látja: az államnyelvtörvény parlament előtt lévő újabb módosítási javaslata az alapvető problémákat ugyan eltünteti, „de azért ez még mindig nem az igazi".
A hivatalos kisebbségi nyelvhasználatot szabályozó jogszabály módosításának elfogadása esetén a nyelvhasználati küszöb a településeken a jelenlegi 20 százalékról 10 százalékra csökkenne, azaz a kisebbség nyelvét hivatalos érintkezésekben már akkor is használhatná, ha a lakosságon belüli aránya csak a tíz százalékot éri el.
Ugyanakkor a kisebbségi nyelvhasználati törvény megsértésért ugyanolyan szankciók járnának, mint az államnyelvtörvény be nem tartásáért – fejtette ki Chmel. A büntetések – akárcsak az államnyelvtörvény esetében – 50-től 2500 euróig terjednének.
A politikus szerint amennyiben a két törvénynek kompatibilisnek kell lennie, akkor mindkettőnek tartalmaznia kell szankciókat. Úgy vélte, hogy a kisebbségi nyelveknek bizonyos esetekben nagyobb védelemre van szükségük, mint az államnyelvnek.
Chmel elismerte: javaslatainak elfogadtatása a koalícióban nem lesz könnyű.
„Nem lesz egyszerű megmagyarázni és elfogadtatni, de az a véleményem, hogy a kisebbségi nyelveknek valóban nagyobb védelemre van szükségük, mert helyzetük nem olyan erős, mint az államnyelvé" – szögezte le a miniszterelnök-helyettes.
A kisebbségi nyelvhasználati törvény elfogadása az első lépés lenne az egységes, átfogó állami kisebbségvédelmi politika megteremtésében. Következő lépésként – várhatóan a jövő év közepén – elfogadhatnák a kisebbségi kultúrák állami támogatását szabályozó törvényjavaslatot is – fejtette ki a kormányfő helyettese.
Magyar világsiker a géppel támogatott fordításban
Egy fiatal magyar cég történelmet írt a géppel támogatott fordításban: a memoQ fordítómemória ma már világhírű alkalmazás, a kis magyar cégből, a Kilgray-ből, nemzetközi cégcsoport lett amerikai, német, francia, lengyel cégekkel.
A memoQfesten most ön is megismerkedhet, nem csak a sikeres magyar fejlesztéssel, de a géppel támogatott fordítás előnyeivel általában. (x)