-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 756-hoz kiegészítés.. Az korábbi hozzászólásaimban már több esetben le...2025. 07. 08, 11:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Mire alapozod azt, amit írsz ősmondatokról meg nyelvkincs-szerződésről...2025. 07. 08, 11:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: @ganajtúrós bukta: Mi is az az alap szókincs? Kálmán Lászlót idézem: "Az alapsz...2025. 07. 08, 11:06 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Elveszettnek hitt római törvénykönyv, a Codex Gregorianus egy részét fedezték fel a University College London (UCL) kutatói.
A Codex Gregorianus római törvények gyűjteménye, amelyek több uralkodó alatt születtek Hadrianus császártól (Kr.u. 117-138) kezdve egészen Diocletianusig (Kr.u. 285-305). A jogszabályokat Kr.u. 300 körül vonták egyetlen kódexbe – olvasható az EurekAlert című tudományos hírportálon.
A felfedezés az úgynevezett The Volterra Project elnevezésű tízéves projekt keretében született, amely a római jog komplex kutatását tűzi célul a törvények társadalmi, politikai aspektusaival egyetemben.
A mindörökre elveszettnek hitt törvénykönyv egy részletére Simon Corcoran és Benet Salway bukkant, akik 17, korábban érthetetlen pergamentöredéket illesztettek egybe.
„A töredékek egy latin munka szövegét tartalmazzák, amelyet tiszta, kalligrafikus írással vetettek pergamenre Kr.u. 400 táján. A szöveg egy sor jogi rövidítést tartalmaz. Az a tény, hogy a pergamentöredékek mindkét oldalán van szöveg, arra utal, hogy egy késő ókori, könyvszerűen összefűzött kódexről, nem pedig pergamentekercsről, vagy ügyvédi jegyzetekről van szó” – magyarázta Benet Salway.
Ismertetése szerint a töredékek római császároknak a köz által felvetett jogi kérdésekre adott válaszait tartalmazza. A válaszokat időrendileg és tematikusan, címmel ellátott fejezetekbe tagolták. A szövegben javítások vannak, a sorok között pedig olvasói megjegyzések láthatók, ez arra utal, hogy az adott példányt igen szorgalmasan forgathatták egykori tulajdonosai. A kézirat a feltételezések szerint Konstantinápolyból származik.
A fennmaradt szöveg a fellebbezési eljárásokkal foglalkozik, valamint a jogi elévüléssel valamilyen eddig ismeretlen tárgykörben. A tartalma összhangban van azokkal az ismeretekkel, amelyeket a Codex Gregorianusból átvett, más dokumentumokban szereplő idézeteknek köszönhetően a jogtudósok eddig is tudtak a törvénykönyvről. A töredékek azonban új, a modern időkben nem ismert anyagot is tartalmaznak.