-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A végéhez ért az a Science magazinban közzétett, 10 éve tartó genetikai kutatás, amelynek célja az afrikai kontinens lehető legnagyobb spektrumú génvizsgálatának elvégzése volt. Még sosem került sor ennél nagyobb szabású genetikai felmérésre a fekete kontinensen.
A vizsgálatot végző nemzetközi kutatócsoport 121 afrikai populációtól vett több mint 4000 vérmintát, és ezekből állította össze a géntérképet. Fontos szempont volt, hogy a felmérésben minél többféle nemzetiség képviseltetve legyen, hiszen az eddigi mintavételek igencsak leegyszerűsítőek voltak, és kis létszámú egyed részvételével zajlottak. Hogy ezt elkerüljék, a kutatók több olyan népcsoportot is megvizsgáltak, amelyeket korábban még soha.
A tudósok Afrika minden csücskébe elzarándokoltak, és olykor igen mostoha körülmények között végezték a munkájukat. A vérmintákat – a protokollnak megfelelően – centrifugákba tették, hogy kinyerjék belőlük a vizsgálathoz szükséges DNS-t. „A legtávolabbi helyeken a centrifugákat az autó akkumulátorára kötöttük” – nyilatkozta dr. Sarah Tishkoff, a Pennsylvaniai Egyetem munkatársa és a kutatás vezetője a BBC-nek.
A kapott eredmények azonban minden bizonnyal kárpótolták őket a nehézségekért, mert egészen megdöbbentőek: a kontinens (amely egyúttal az egész emberiség bölcsője is) bizonyult a legváltozatosabb génállományúnak a Földön. A kutatók kb. 14 nagyobb genetikai őscsoportot azonosítottak – ők a mai afrikaiak (és az onnan elszármazottak) ősei.
A vizsgálat emellett négy afroamerikai populáció vizsgálatával is kiegészült. Az amerikai, illetve afrikai minták összehasonlításából azonosítani tudták az Amerikába hurcolt ősök születési helyét: az elvárásoknak megfelelően Nyugat-Afrikát.
A kutatás nemcsak a számos, eddig ismeretlen populáció genomjának feltérképezésében, illetve a földrész géntérképének elkészítésében számít forradalminak. Sokat segíthet pl. a gének és a betegségek közötti összefüggések feltárásában, így a gyógyászatban is.
A kapott géntérképet a kutatók feltehetőleg a nemrég elkészült európai géntérképpel is összevetik majd – ennek érdekessége, hogy Afrikával ellentétben az európai népcsoportok nagyfokú genetikai homogenitást mutattak.