-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
2001-ben felfedeztek egy új gént. A neve Foxp2, és bár minden gerincesben megtalálható, mutációja csak a Homo sapiensben (és a neandervölgyi emberben) mutatható ki. Ez a mutáns verzió felel a nyelv kialakulásáért. Emberi változatát most egereken tesztelik – számolt be róla a NewScientist.
A 8 éve felfedezett „nyelvi gén” emberi verziója tehát most néhány elbűvölő rágcsáló géntérképén is megtalálható – egy lipcsei laboratóriumban. A mutáns egérkék pedig érdekes dolgokra képesek a humán Foxp2 segítségével, amint azt a kíváncsi tudósok megfigyelték.
Az állatok például jóval mélyebb hangon cincognak, mint normál génekkel rendelkező társaik, ennek jelentőségét azonban még nem tudják felmérni a kutatók.
Az egerek emellett másféle agyműködést is produkálnak: az emberi Foxp2-vel rendelkező egerek fogékonyabban reagálnak az ismételt elektromos ingerlésekre, amelyeket a neurobiológia LTD-nek (long-term depression, hosszú távú depresszió) nevez, és amelyek nagyon fontos szerepet játszanak a mozgások, mozdulatok elsajátításában.
A Foxp2 gént egy Londonban élő, a szakirodalomban KE családként emlegetett família többgenerációs vizsgálata során fedezték fel. A családtagok mintegy fele súlyos beszédzavarral küzd. A kutatás felderítette, hogy a beszédzavart öröklő családtagoknál a Foxp2 gén egy bizonyos szakasza sérült meg. A gén maga egyébként nemcsak az emberekben, hanem más emlősfajokban is előfordul, néhány aminosavnyi különbséggel. A feladata az, hogy fehérjét termeljen, amely más génekhez kapcsolódik, emellett pedig az arc és az állkapocs mozgatásában van szerepe.
Azt, hogy az emlősfajok közül épp az egerekre essen a lipcsei kutatócsoport választása, tulajdonképpen a kényszer szülte. „Az egerek jelentik az egyetlen esélyt arra, hogy megtudjuk, hogy miben tér el az emberi Foxp2 működése a csimpánzokétól” – mondta Wolfgang Enard, a lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet kutatója, a vizsgálat vezetője.
Enard az elején nem volt túlságosan derűlátó a kutatás sikerét illetően. „Amikor belefogtam, arra gondoltam, hogy ha bármire is rájövök, nagyon boldog leszek” – mesélte. A kísérlet meddő is lehetett volna, hiszen a kiválasztott egerekbe ültetett emberi gén el is bújhatott volna az állatok normál génjei között, semmiféle látványos változást nem eredményezve. Vagy épp ellenkezőleg: kiüthette volna az egerek saját Foxp2 génjét, így az állatok, a megfelelő gén híján, néhány hét alatt elpusztultak volna. Szerencsére nem így történt.
A tudósok örülnek a sikernek, de tudják, hogy még csak az első lépést tették meg egy hosszú úton. Jospeh Buxbaum professzor, a manhattani Mount Sinai kórház kutatója így nyilatkozott a kutatásról: „lenyűgöző. Izgalmas kérdéseket vet fel, amelyeket érdemes tovább kutatni, de a jelen pillanatban nem szeretnék az emberi evolúcióval kapcsolatos megállapításokat tenni” – mondta.
Wolfgang Enard, aki a történtek után minden bizonnyal „nagyon boldog”, egyetért vele: „az egerek cincogása leginkább a csecsemősíráshoz hasonlítható. Egerek segítségével soha nem fogjuk tudni újraalkotni az emberi evolúciót.”