-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Érdemes ellátogatni a 81. Ünnepi Könyvhét és a 9. Gyermekkönyvnapok rendezvényeire: több mint 400 újdonság várja az érdeklődőket.
Mintegy négyszáz újdonsággal várják a kiadók a közönséget a 81. Ünnepi Könyvhét és a 9. Gyermekkönyvnapok rendezvényén, amelyet Borbándi Gyula Széchenyi-díjas történész, író, a nyugati magyar irodalom egyik kiemelkedő alakja nyit meg csütörtökön a budapesti Vörösmarty téren.
Mint azt Zentai Péter László, a szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) igazgatója a könyvhét keddi sajtótájékoztatóján elmondta, a központi helyszín, a Vörösmarty tér mellett Budapesten idén is lesznek programok a Váci utcában, illetve a Deák Ferenc utcában, új helyszínként pedig a Holokauszt Emlékközpont csatlakozik a mintegy 250 hazai és határon túli könyves céget felvonultató rendezvényhez.
A központi helyszínen 152 pavilont állítanak fel, és csak itt mintegy ezer dedikálást tartanak a június 7-ig tartó könyvhéten – emelte ki az igazgató, hozzátéve, hogy folyamatosan figyelik az időjárás-előrejelzéseket.
Zentai Péter László elmondta: az idén is megszervezik a Könyvheti Olvasóklubot, amelyben a rendezvényre látogatók nyugodt körülmények között olvashatnak bele a könyvheti újdonságokba, szombaton pedig ismét megrendezik a Könyvek éjszakáját, melynek keretében utcabált és éjszakába nyúló programokat tartanak.
Az igazgató kiemelte: az ország nagyobb települései az idén is csatlakoztak a rendezvényhez, így könyvheti programokat tartanak összesen mintegy ötven városban, a többi közt Balatonfüreden, Győrött, Nagykanizsán, Zalaegerszegen vagy például Debrecenben is.
A sajtótájékoztatón Tarján Tamás irodalomtörténész ismertette a könyvheti kínálatot, megjegyezve, hogy a most megjelenő mintegy négyszáz újdonság csak alig húsz százalékába volt alkalma beleolvasni.
„Jól sikerült könyvhét” készülődik – vélte Tarján Tamás, aki a rendezvény „legreprezentatívabb” kiadványának Esterházy Péter Esti című, hetvenhét rövid prózáját tartalmazó kötetét tartja.
Az irodalomtörténész érdekességként említette, hogy az idén először a Körkép antológia mintegy negyvenéves történelmében túlsúlyba kerültek a női szerzők. Az antológiák kapcsán megemlítette, hogy a 90. évfordulóra időzítve számos Trianon-kötet jelent meg a többi közt a Kráter, a Jaffa és a Mentor kiadóknál.
Az újdonságok tíz százaléka ugyanakkor a kommersz irodalomhoz tartozik, s ezek nem mindegyike illeszkedik az ünnepi könyvhét szellemiségéhez – vélte Tarján Tamás.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az idén tizennégy kiadóval több vesz részt a rendezvényen mint tavaly, s az újdonságok összértéke is kétszázezer forinttal több – összesen 1 076 328 forint – mint az elmúlt évben. A könyvek átlagára 2753 forint, a legdrágább a Bachmann Zoltán életútját bemutató kötet, amelyet a Vince Kiadó kínál 9995 forintért. A könyvhét legolcsóbb kötete a Kortárs Kiadóé: Becsy András Franciakrémes című versgyűjteménye mindössze 1000 forintba kerül.
Tarján Tamás kedvenc idei kiadójának a Napkút kiadót nevezte, amely amellett, hogy megjelentette a Szabó Magda-albumot, Ördögszáj címmel Vörös István drámagyűjteményét és Báthori Csaba új kötetét, A hangsúly keresését, kiadta Szentmártoni Szabó Géza Parthenope veszedelme című kötetét, amely két, eddig jórészt ismeretlen Janus Pannonius-szöveget tesz közzé.
Az irodalomtörténész az újdonságok közül kiemelte sok egyéb közt Popper Péter, Csányi Vilmos és Persányi Miklós Egymásra nézve című kötetét, Esze Dóra Ellenség - Diétaregényét, valamint Vámos Miklós Kedves Kollégák című kötetét. Tarján Tamás ugyanakkor elismerően szólt az Európa Kiadónál megjelent új Szabó Magda-kötetről is: a Drága Kumacs! Levelek Haldimann Évának című könyvben szerinte az írónő „végigpletykálja a magyar irodalmat”.
A sajtótájékoztatón Káli Sándor, Miskolc polgármestere emlékeztetett arra, hogy az ünnepi könyvhét a borsodi megyeszékhelyről indult, 1927-ben itt állt elő Supka Géza a könyvnapok gondolatával.
A polgármester elmondta: a miskolci rendezvénysorozat, amelynek megnyitóján Esterházy Péter Kossuth-díjas író lesz a díszvendég, egy nappal korábban kezdődik és fejeződik be, mint a budapesti. Központi helyszíne pedig az úgynevezett Könyvtér lesz, ami a város új közterén, a Szinva teraszon kap helyett. Mint megjegyezte, mivel a patak újra kilépett a medréből, a helyszín „egy picit drámaian néz ki”.
Az elmaradó Márai-program
Zentai Péter László az MTI kérdésére szánalmasnak és felháborítónak nevezte, hogy féléves egyeztetés után a Pénzügyminisztériumban nem hagyták jóvá a Márai-program pénzügyi fedezetét. Mint fogalmazott, most a hamarosan felálló új adminisztráción múlik a könyvkiadást, könyvtárakat és olvasást népszerűsítő Márai-program sorsa. Az igazgató a legpesszimistább lehetőségnek nevezte a program elmaradását, mint fogalmazott, egy olyan időszakban vonták vissza a projektet, amikor arra a „legnagyobb szüksége van a hazai könyvkultúrának”.
„Dühösek vagyunk. Pont egy éve történt meg a miniszteri bejelentés, mi pedig elkészítettük a teljes programot. Ehhez fél év alatt valamennyi érintettel végigbeszéltük az összes vitás pontot. Az, hogy ilyen szánalmas módon fejeződjön be a Márai-program, nagyon elkeserítő, ugyanakkor nagyon jellemző” – tette hozzá Zentai, aki szerint „gyávaság, helyezkedés” húzódhat meg a döntés hátterében, hiszen – mint arra utalt – L. Simon László, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának új elnöke többször is úgy nyilatkozott, hogy újra kell gondolni a Márai-programot.