-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Átadták az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) eredményesen szereplő diákok díjait pénteken Budapesten, az elismeréseket Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkártól vehették át a tanulók. A legtöbben angolból, biológiából és matematikából tették próbára tudásukat az idei versenyen.
Az oktatásért felelős államtitkárság MTI-hez eljuttatott tájékoztatása szerint 27 tárgyból 38 kategóriába összesen 36 ezren jelentkeztek OKTV-re, hogy összemérjék tudásukat. Végül 658 iskola 26.542 tanulója vett részt a versenyek különböző fordulóiban.
Az ötvenfős döntőkbe 232 iskola 1.122 diákja jutott be, s 225 középiskola 941 tanulója végzett az első harminc hely valamelyikén. Utóbbiak plusz pontot kaphatnak eredményükkel a felsőfokú oktatási intézménybe jelentkezésnél.
A döntőkben az 1-3. helyen 112-en végeztek, ők az ország 62 iskoláját képviselik – közölték.
Idén is szép számmal voltak olyanok, akik több tantárgyi verseny első, második, harmadik helyezettjeként állhattak dobogóra. A budapesti Puskás Tivadar Távközlési Technikumból Béres Bertold, a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumból Kalina Kende, a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumból Kertai Nóra, a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégiumból Krutzler Helga, és a szintén budapesti Szent István Gimnáziumból Marussy Kristóf.
Ebben az évben is sok vidéki iskola vett részt a versenyeken, az összes induló 76,6 százaléka, azaz a 658 középiskolából 504 volt vidéki. Legtöbb diákot, 490-et a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium indította, a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumból 835-en, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnáziumból 374-en, a váci Boronkay György Műszaki Középiskola és Gimnáziumból 344-en vettek részt a tanulmányi versenyen.
A legnépesebb mezőny (5.880) angol nyelvből, biológiából (5.627), matematikából (5.370) indult. Háromezernél több középiskolás vett részt az országos történelem, informatika, ezernél többen magyar irodalom, kémia, s idén már 460-an jelentkeztek rajz és vizuális kultúra tanulmányi versenyre.
A Középiskolai Tudományos Verseny 1922/23-as tanévben indult – először csak matematikából – Pintér Jenő, az akkori budai főigazgató kezdeményezésére. 1927-ben már fizikából és természettudományból is tartottak versenyeket. 1952-től 1956-ig Rákosi Mátyás tanulóversenynek nevezték.
A verseny történetében a legeredményesebb, legtöbb első helyezéssel büszkélkedő intézmény a budapesti Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium. A döntőkbe is a Fazekas diákjai közül kerültek be a legtöbben. Az OKTV-n helyezést elért tanulók köréből szép számmal akadnak olyanok, akik továbbfejlesztve tudásukat nagyszerű tudományos eredményeket értek el. Lovász László például megkapta a matematikai Nobel-díjként emlegetett Wolf-díjat.