-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Több mint kétezer külföldi hallgatót toloncolhatnak ki Nagy Britanniából, mivel felfüggesztették az egyetemük vízumkiadási engedélyét. A diákok megdöbbentek, de nem adják fel.
Hatalmas felháborodást váltott ki Nagy-Britanniában, hogy a bevándorlási hivatal visszavonta az egyik londoni egyetem azon jogát, hogy az Európai Unión kívülről érkező diákok számára vízumot biztosítson – számolt be nemrégiben a BBC News. Ha a jogi helyzet a tiltakozások ellenére sem változik, mintegy kétezer külföldi, részben tengeren túli diák sorsát pecsételheti meg: őket ugyanis gyakorlatilag kitoloncolhatják az országból.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A London Metropolitan Universityn (LMU) rengeteg külföldi hallgató tanul. A világ minden részéről érkeznek ide diákok, ugyanis a brit diplomát sok helyen jóval többre értékelik, mint a másutt megszerzett képesítéseket. Akinek tehát van elég pénze a tandíjra, illetve az egyetem által támasztott nyelvi követelményeknek is meg tudott felelni, vízumot kapott, és tanulhatott az LMU-n.
Augusztus utolsó napjaiban azonban kiderült, hogy a belügyminisztérium égisze alatt működő bevándorlási hivatal egy előzetes vizsgálat során az egyetemnél olyan adminisztratív problémákat talált, amelynek következtében most felfüggesztik az engedélyét. Ami egyben azt is jelenti, hogy az LMU több mint 2000 érintett hallgatója illegálisan tartózkodik az országban. Az egyetem természetesen megtámadta a hivatal döntését, de kétséges, hogy ennek időben eredménye lehet. Addig is felállítottak egy munkacsoportot, amely segít az érintett hallgatóknak abban, hogy más egyetemeken legálisan folytathassák tanulmányaikat.
(Forrás: Wikimedia Commons / Steve F / CC BY-SA 2.0)
A brit bevándorlási hivatal (UK Border Agency; UKBA) egy fél évvel ezelőtt készült vizsgálat alapján azt találta, hogy az LMU sorozatosan és rendszerszerűen hibákat követett el az EU-n kívüli hallgatókkal kapcsolatos adminisztrációban. A vizsgálatból kiderült, hogy három fő területen is megbukott az egyetem. Egyrészt: a megvizsgált 101 hallgató közül minden harmadiknak nem volt érvényes tartózkodási engedélye. Másrészt: az átvizsgált ötven hallgatói kartonból húszról derült ki, hogy az illetőnek nincs igazolása arról, hogy megfelel az egyetem által támasztott angol nyelvtudási követelménynek. Harmadrészt: 250 hallgatóból 142-ről (tehát az esetek 57 százalékában) az egyetem nem tudta igazolni, hogy a diákok valóban látogatják-e azokat a kurzusokat, amelyekre beiratkoztak. Mindezen hiányosságok alapján vonta vissza az egyetem engedélyét.
A tengeren túli vagy az EU-n kívülről érkező diákokat sokkolta a hír. Ashiqur Rahman Bangladesből érkezett, most harmadéves lenne, év végén – tervei szerint – BSc diplomát szerezne informatikából. Elmondása szerint eddig 25 ezer fontot fizetett be az egyetemre tandíjként, ehhez jön még hozzá a megélhetésre és a lakásra fordított összeg. „Utánanéztem annak, hogy más egyetemeken tudom-e folytatni a tanulmányaimat – mondta el a BBC-nek nyilatkozva–, de úgy tűnik, hogy a másodévet mindenképp meg kéne ismételnem. Ami azt jelenti, hogy teljesen feleslegesen egy évvel hosszabbítanám meg az itt tartózkodásomat, ami újabb kiadásokat jelentene számomra. Ezt pedig nem biztos, hogy megengedhetem magamnak: apámat nyugdíjazták, és ő az, aki kifizette nekem a tanulmányaimat.”
Donna Marie Winstanley nagyon hasonló cipőben jár. Ő Hongkongból érkezett Londonba tanulni, harmadéves nemzetközi kapcsolatok szakos hallgató. Elmondása szerint, amikor az egyetemen arról érdeklődött, hogy mi lesz a hozzá hasonló diákok sorsa, megnyugtatták, mondván, hogy a változások csak az újonnan felvett hallgatókat érintik. De hamarosan értesült arról, hogy a helyzet egyáltalán nem ez, így a probléma őt is érinti. Azt mondja, azért jött Londonba tanulni, mert egy itt megszerzett diplomával jóval nagyobb esélye van elhelyezkedni Ázsiában. Eddig 16 ezer fontot költött el tandíjra, és úgy készült, a következő évre is befizeti a 8 ezer fontot, majd egy nemzetközi szervezetnél szeretett volna elhelyezkedni. Azt mondta: „Nem akarom elhagyni Londont!”
Az, hogy mi lesz az ő és a hozzá hasonló diákok sorsa a London Metropolitan Universityn, egyelőre nem lehet biztosan tudni. Az egyetlen biztos lehetőségnek egyelőre az tűnik, hogy más brit egyetemre próbálnak átjelentkezni.
Források
London Metropolitan University students fear deportation
London Met crisis will damage UK's brand, says vice-chancellor