-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az English Project nevű kezdeményezés az angol nyelv történelmének 100 legfontosabb eseményét igyekszik összegyűjteni a nagyközönség bevonásával, melyek között itt előzetesen tízet sorolunk fel.
Az angol nyelv történelme valamikor az i. sz. 5. században kezdődik, amikor a nyugati germán nyelveket beszélő angolfríz és ószász törzsek meghódították Nagy-Britannia szigetét. Ma az angol legalább 400 millió embernek az anyanyelve, és további 1,4 milliárdan használhatják második nyelvként. Az English Project elnevezésű jótékony kezdeményezés a lakosság részvételét kéri az angol nyelv fejlődésében szerepet játszó 100 legfontosabb esemény összegyűjtéséhez. Itt egy tízes lista, melyet a projekt szervezői állítottak össze ösztönzésként és vitaindítóként:
Kb. i. sz. 475
Az első fennmaradt angol nyelvű medál, melyet Lakenheathnél (Suffolk) találtak meg.
731
Beda Venerabilis befejezi a Historia ecclesiastica gentis Anglorum („Angol egyháztörténet”) című művet, amely ugyan latinul íródott, de az angol nyelvről és emberekről szól.
871
Nagy Alfréd király fordítást rendel latinról az angol nyelv wessexi dialketusára. Ő hívja először az angol nyelvet „English”-nek.
(Forrás: wikimedia commons)
1066
A normann származású Hódító Vilmos legyőzi az angolokat a hastingsi csatában, amivel kezdetét veszi az angol nyelv 300 éven át tartó elfranciásodása.
1171
II. Henrik partra száll Írországban, és ezzel megkezdődik az angol nyelv terjeszkedése Nagy-Britannián túl, bár a király maga főleg franciául beszélt.
1362
Az angol parlamentet először nyitják meg angol nyelven, és nem franciául.
1564
William Shakespeare születése.
1755
Kilenc évnyi munka után Samuel Johnson kiadja a modern angol legfontosabb szótárát, az A Dictionary of the English Language című művet.
1922
A BBC (British Broadcasting Company) elkezdi sugárzását, ami nagyban átalakítja az angol nyelv használatát.
1991
A World Wide Web (www) megjelenése, melyet Tim Berners-Lee fejlesztett ki, és amely az angol nyelv globális terjedésének a legújabb állomása.