-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hölgyeim és uraim, tessék színt vallani! Szép arcú vagy vonzó testű legyen a párjuk? Hogy miről árulkodik a döntés, cikkünkből kiderül.
Nem új információ, hogy nemcsak szavainkkal, de gesztusainkkal, arckifejezésünkkel, gyakorlatilag minden mozdulatunkkal kommunikálunk valamit a környezetünk felé. Na de hogy puszta létünkkel is? Tulajdonképpen – többek között – ezt szűrhetjük le a texasi Austin város egyetemének egy friss kutatásából.
David Buss professzor vezetésével ugyanis arról készített felmérést két PhD-hallgató, hogy miféle információval szolgál a partnerkeresők számára kiszemeltjük arca és testalkata – attól függően, hogy hosszú- vagy rövidtávra keresnek-e párt. A Scientific American online kiadásából kiderül, a többszáz megkérdezett egy dologban megegyezett: ha hosszú távú kapcsolatot szeretnének megalapozni, akkor mindenekelőtt szívük hölgyének vagy lovagjának az arcát veszik górcső alá. Csak ezután következik a test és a testalkat.
A különbség a rövidtávú célokra kiszúrt hölgyek vagy urak tekintetében jelentkezett. Ha ugyanis a férfiak nem feleségül venni tervezik a kiszemelt (no nem áldozatot,) leányzót, akkor ötven százalékuk a tetszető testet részesíti előnyben. A megkérdezettek másik fele viszont, tegyük hozzá, továbbra is a szép arcra voksolt.
A női tábor ugyanakkor nem tett különbséget – akár hosszú-, akár rövidtávra keresgélnek, a jóképű férfiak mindkét esetben előnyt élveztek szép testű, de nem túl vonzó vonásokkal megáldott társaikkal szemben.
A kutatók az okokat a tudat alatt megbújó férfi-igényekben vélik megtalálni. Jamie Confer szerint ugyanis a röpke kapcsolatot megcélzó urak (még ha nem is tudatosan) partnerük biológiai „képességeiről” akarnak meggyőződni – a termékenységre utaló jelek pedig a testen találhatók meg. Amikor viszont egy férfi gyermekei leendő anyját keresi, tudatalattija arról is próbál információkat gyűjteni, hogy az illető hölgy vajon mennyire egészséges – erről pedig az arca árulkodhat.
Nos, a kutatás arra ugyan nem tért ki, hogy a hölgyeknél mi lehet az oka az igények egybeesésének, vagy hogy hogyan kellene (persze csak látens módon) pozitív információkat kommunikálniuk az őket mustráló urak felé. Az azonban felettébb megnyugtató, hogy a férfiagy párkereső szokásait immár tudományosan is alátámaszthatjuk.