-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Amerikai iskolákban sorra szűnnek meg az idegen nyelvi képzések. Az oktatók és a szülők panaszkodnak, az igazgatók tehetetlenek.
A New York Times beszámolója szerint az amerikai nagyvárosokban az idegen nyelveken spórolnak a leginkább az iskolák.
Westchesterben a 7 éves gyerekek csak a színeket és a napokat tudják felsorolni spanyolul, pedig az iskolákban itt 2003 óta már elsőben is heti két alkalommal van spanyolóra. Ennek költsége azonban 175 ezer dollár évente, amit a vezetés nem tud tovább vállalni.
Arlingtonban megszűnik a németoktatás, Danburyben pedig számos helyen eltűnik a francia és a spanyol. A New Jersey-i Ridgewood körzetben pedig a három spanyoltanárt interaktív számítógéppel helyettesítik.
„Tudjuk, hogy nem lehet a tanárokat helyettesíteni – mondta egy ridgewoodi szóvivő –, de döntésünket pénzügyi kényszer szülte.”
A New York-i kerületek az nyelvoktatás kiterjesztése után a költségek megvágásán dolgoznak, és ez bizonyos nyelvek oktatásának megszüntetésével jár. Először mindig a kevésbé népszerű nyelvek kerülnek sorra, de nem ritka, hogy a legfiatalabb korosztály idegen nyelvi oktatásának beáldozásán is gondolkoznak.
A lépések felháborodást váltottak ki az oktatók és a szülék körében, akik szerint a gyerekeknek a globális piacon való helytálláshoz inkább még több nyelvet kellene tanulniuk.
„Jobb helyeken sok ügy intézését nem kizárólag a pénzügyi kimutatások irányítják, hanem a szociális párbeszéd is” – mondta Marty Abbott, az Amerikai Idegennyelv-oktatási Tanács vezetője.
A nyelvoktatás egyre nagyobb jelentőséget kap az olyan városokban, amelyekre az etnikai sokszínűség a jellemző. Így például New York Cityben haiti-kreol, vietnámi és portugál nyelvoktatás is létezik, valamint 2007-ben Brooklynban arab nyelvi iskola, néhány hete pedig héber nyelvű iskola is nyílt.
Szakértők szerint azok a gyerekek, akik korán, már az óvodában elkezdenek tanulni valamilyen idegen nyelvet, később is elfogadóbbak lesznek más kultúrákkal szemben, és jobb kiejtéssel és kognitív képességekkel is fognak bírni. Szerintük a nyelvoktatás még erősebb integrációra szorul, semmint arra, hogy válaszhatóvá tegyék.
A legtöbb iskolaigazgató azt állítja, hogy ők továbbra is elkötelezettek a nyelvoktatás ügyének, de a pénzügyi helyzet kényszere mindent felülír.