-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az anonimitás áldás és átok: lehetőséget adhat a jogos kritikára és a gyalázkodásra egyaránt, és az ügyek néha a bíróságon végződnek.
Habár a Twitter vezetői a múlt héten azt nyilatkozták, hogy a rendelkezésre álló eszközökkel megvédik felhasználóikat a Giggs-ügyben, számukra a legrosszabb forgatókönyv szerint zajlanak az események: egy másik megindított eljárásban a bíróság helyt adott az alperesek követelésének, így – ilyen ügyben történetében először – a közösségi oldalnak ki kell adnia számukra az érintett felhasználóról tárolt információikat, .
A keresetet egy angol önkormányzati kerület, South Tyneside képviselői és hivatalnokai nyújtották be egy kaliforniai (itt van bejegyezve a Twitter cége) bíróságon egy magát Mr. Monkey-nak nevező felhasználó ellen, aki állításuk szerint éles szavakkal kritizálta a kerület vezetőinek intézkedéseit, illetve személyüket.
A bírósági döntést értékelő szakértők szerint ezek után veszélyes folyamat indulhat el a precedensjogot követő angolszász országokban, perek százaira lehet számítani. A másik aggály, hogy egy ilyen döntés milyen módon befolyásolja a szólásszabadság megítélését, sikerül-e olyan jogi alapot találni majd a perben, mely alapján az alperest elmarasztalhatják – az eljárás becsületsértés miatt indult. Ahogy az IT café is beszámolt róla, a futballista Ryan Giggs is hasonló kéréssel fordult a bírósághoz – igaz, ő körülbelül 75 ezer felhasználó adatainak kiadását kéri.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Twitter mindeddig nem adott át adatokat, bár szabályzatukban szerepel az – hiszen erre törvény is kötelezi őket –, hogy hivatalos, bírósági kérésre ezt megteszik. Most ki kell adniuk az információkat, de Tony Wang, a vállalkozás európai képviseletének vezetője utalt rá, majd a cég jogásza meg is erősítette, hogy az adatok átadása előtt értesíteni fogják erről a felhasználókat.
Nincs mese, ki kell adni
A kaliforniai bíróság végzése alapján a tanácsosok megkapják Mr. Monkey és még másik három felhasználó elérhetőségét, a logolt földrajzi helyzetet, illetve azokat a számítógépcímeket, melyeket használtak.
Giggs ügyében kissé bonyolultabb a helyzet, ugyanis a „szájzár törvény”, az injunction ismeretlen az USA jogi rendszerében. A focista ügyvédei ugyan kérték a londoni legfelsőbb bíróságtól az adatok kiadására felhatalmazó végzést, de a pénteki határidőig a Twitter nem adott ki semmilyen kért információt.
Hasonló ügyek Magyarországon is szép számmal adódtak már, s ahogy Angliában, nálunk is főként a kisebb települések vezetői és az azokkal nem szimpatizáló blogoló lakosok között. A törvények szerint, ha valóban megállapítható a becsületsértés, akkor az oldal működtetőjének ki kell adnia az illető adatait. De a problémák is ugyanazok, mint a fenti ügyben: időnként nem könnyű megállapítani, hogy meddig tart a kritika, és honnantól kezdődik a gyalázkodás. Emellett hatalmaskodó, a kritikát nehezen viselő helyi vezetők előszeretettel vissza is élnek ezzel a lehetőséggel. A brit ügyben az is borzolja a kedélyeket – s erre is volt már nálunk példa –, hogy a testület tekintélyének megóvásával indokolva a bírósági eljárás költségeit a perelő tanácsnokok az adófizetők pénzéből finanszírozzák.