-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A tudomány és a politika párbeszéde sokszor rögös, a kutatók gyakorta úgy vélik, hogy a döntéshozók nem hallgatnak rájuk, a politikusoknak pedig sokszor az a meggyőződése, a tudósok álláspontjuk kialakításakor túl kevés szempontot vesznek figyelembe. A csütörtökön kezdődő Tudomány Világfórumán (WSF) arra tesznek kísérletet, hogy előmozdítsák ezt a dialógust - hangzott el a WSF szerdai beharangozó sajtótájékoztatóján.
A rendezvényt, amelynek november 5-7. között immár negyedik alkalommal ad otthont Budapest, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetével, az UNESCO-val, valamint a Nemzetközi Tudományos Tanáccsal (International Council for Science, ICSU) szervezi közösen.
Mint Pálinkás József, az MTA, s egyben a világfórum elnöke rámutatott, a WSF előzményei 1999-re nyúlnak vissza, amikor Budapest adott otthont az UNESCO és az ICSU által rendezett első, s mindeddig egyetlen Tudomány Világkonferenciájának, ebből nőtt ki a WSF, amelyet 2003 óta kétévente rendeznek meg a magyar fővárosban. Az idei WSF-et Tudás és jövő mottóval szervezik.
"A WSF fórumot biztosít a tudomány és a politika képviselőinek, de a gazdaság reprezentánsainak is a dialógusra. A fórum fő célja, hogy párbeszéd jöjjön létre a különböző érdekelt felek között. A rendezvény lehetőséget ad arra, hogy kihangsúlyozzuk: az előttünk álló időszakban a korábbiaknál is nagyobb szükség van, hogy a tudomány részt vegyen a döntéshozatalban, hiszen minden döntésnek, amelyet ma meghozunk, globális következményei lesznek a jövőben" - emelte ki az MTA elnöke. Hozzátette: ennek jegyében a WSF egyik központi rendezvénye a tudománykommunikációnak szentelt plenáris ülés, amelyen két vezető tudományos folyóirat, a Science és a Nature főszerkesztője tart előadást.
Az MTA elnökének ismertetése szerint 70 ország hétszáznál több képviselője vesz részt a fórumon, köztük 3 Nobel-díjas.
Pálinkás József kitért arra is, hogy a világfórumhoz kapcsolódóan jelentette meg az Akadémia az UNESCO és az ICSU támogatásával magyar és angol nyelven a 12 tudós a 21. századról című interjúkötetet, amelynek témája a tudomány és a társadalom viszonya. Az MTA elnöke által felkért tudósok között Nobel-díjasok, befolyásos nemzetközi tudománypolitikusok mellett a világ élvonalába tartozó magyar kutatók is szerepelnek.
"Az emberiség előtt álló nagy kérdésekkel foglalkoznak, s kifejtik, hogy hogyan látják a tudomány szerepét" - jegyezte meg Pálinkás József, kinek szándékai szerint további hasonló kötetek is napvilágot látnak.
Lovász László Wolf-díjas matematikus, az interjúkötet egyik szereplője szerint a könyv lehetőséget ad arra, hogy a tudósok kifejtsék, "mi mozgatja a kutatókat, miben kötelessége részt venni egy tudósnak".
Werner Arber orvosi Nobel-díjas, a WSF díszvendége szerint az interjú során arról faggatták, miként lehet tudatosítani a társadalomban a tudomány szerepét a XXI. században.
"Reményeim szerint egyre több tudományos ismeret juttatható el bolygónk népességének többségéhez, így az emberek tájékozottak lesznek. Olyan ismeretekre tesznek szert, amelyek a döntéseiket is befolyásolják demokratikus környezetben, amikor a döntéshozatal folyamatában kikérik a lakosság véleményét. Így részesei lehetnek a jövő alakításának" - emelte ki Werner Arber.