-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„Abszurd, hogy két magyar városi rendőrnek egymás közt államnyelven kellene beszélgetnie.”
A módosított államnyelvtörvény értelmezéséről tárgyalt szerdán Pozsonyban a kulturális minisztérium szakembereivel a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala (SZMK).
„Ha elkészül a végrehajtási módszertani útmutató, egyértelművé válik, hogy mit tartalmaz a jogszabály, de persze ezzel a törvény nem módosul” - mondta a lapnak a tanácskozás után Petőcz Kálmán, az SZMK képviselője.
A felek egyetértettek abban, hogy a kisebbségi nyelvhasználati törvény hivatali nyelvhasználatra vonatkozó része előnyt élvez a nyelvtörvénnyel szemben, vagyis használható a hivatalokban a magyar nyelv ott, ahol a kisebbség aránya meghaladja a 20 százalékot.
„Nem lehet úgy értelmezni az államnyelvtörvényt, hogy csorbítja a kisebbségi nyelvtörvény által biztosított jogokat, ez benne lesz a végrehajtó rendelkezésekben” - jelentette ki Petőcz az egyeztetés alapján. Egyetértettek abban is, hogy a jogszabály nem avatkozik bele az orvos-beteg viszonyba.
Az Új Szó című szlovákiai magyar napilap szerint az SZMK képviselői elsősorban azt akarták megtudni a kulturális minisztériumban, hogyan magyarázza a tárca a félreérthető paragrafusokat, és fel akarják hívni a figyelmet a mindennapi életben a törvény kapcsán felmerülő problémákra.
„Tisztáztuk például, hogy a jogszabály biztosan nem vonatkozik a családi és magánjellegű síremlékekre, az orvos-beteg kapcsolatra sem, tehát a beteg akkor is beszélhet orvosával magyarul, ha az Pozsonyban vagy Nyitrán rendel” – magyarázta Petőcz. „A hivatalokban is magyar nyelven folyhat az ügyintézés, a 20 százalékos nyelvhatár felett mindenképpen, de ott is, ahol 20 százalék alatti a magyarok részaránya, ha a hivatalnok ért magyarul” - tette hozzá.
Petőcz szerint két hivatalnok is beszélhet egymás közt magyarul, akár még Zsolnán is. „A munkáltató nem tilthatja meg, hogy a munkahelyen magyarul beszéljenek” – mondta a politológus.
Egy pontban, a fegyveres testületek szolgálati nyelvével kapcsolatban azonban eltért az SZMK és a szaktárca álláspontja. „A minisztérium szerint fegyveres testület a községi és a városi rendőrség is, és azt állítják, hogy a szolgálati érintkezésbe beletartozik mindenféle kommunikáció, például a járőröző városi rendőrök egymás közti kommunikációja is. Szerintünk kissé abszurd, hogy két magyar városi rendőrnek egymás közt államnyelven kellene beszélgetnie” – jegyezte meg Petőcz.
A készülő törvénymagyarázatot egy kormányhatározat tartalmazza majd, amely kötelező érvényű lesz az egyes minisztériumok számára, és ennek alapján készítik el az egyes tárcák a módszertani útmutatókat. A kulturális minisztérium október 15-éig kívánja elkészíteni a javaslat szövegét, amelyet ezután még véleményeztet különböző kormányszervekkel és intézményekkel és az EBESZ-szel is.