-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A szlovák kulturális minisztérium nem konzultál Budapesttel a nyelvtörvény végrehajtási utasításairól, mert szerintük azok Szlovákia belügyét képezik.
„Az államnyelvtörvény végrehajtási utasításainak elveiről szóló kormányjavaslatot a kulturális minisztérium a Szlovák Köztársaság belügyének tekinti. A magyar felet ezért a dokumentum tartalmáról csak a szlovák-magyar vegyes bizottságban fogják tájékoztatni, amelynek ülését a Szlovák Köztársaság külügyminisztériuma készíti elő” – olvasható a nyilatkozatban.
A nyelvtörvény módszertani végrehajtási utasításait a minisztérium tárcaközi egyeztetésre bocsátotta, és feltette a honlapjára. Az Új Szó című pozsonyi magyar napilap értesülése szerint a szlovák kormány december 16-i ülésén foglalkozik majd a témával. Pozsonyban már korábban közölték, hogy a módszertani végrehajtási utasításokat az eredeti tervekkel ellentétben nem minisztériumi rendelet, hanem egy kormányhatározat fogja tartalmazni.
A kulturális minisztérium azt állítja, hogy a végrehajtási utasítások kidolgozásánál Pozsony együttműködött az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosának szakértőivel.
„Knut Vollebaek főbiztos az együttműködést érintő végső állásfoglalásában, amelyet a november 26-án kelt és a kulturális miniszternek címzett levele tartalmaz, megállapítja, hogy a kormány elveinek javaslatai a mai formájukban jó alapot nyújtanak a módosított államnyelvtörvény rendelkezéseinek végrehajtásához, illetve az ebből fakadó kötelességek ellenőrzéséhez” - nyilatkozott Jozef Bednár, a tárca szóvivője.
A Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a Most-Híd párt képviselői a nyilvánosságra hozott útmutatót egyelőre nem minősítették.
Petőcz Kálmán, aki a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala részéről már részt vett egy egyeztetésen a minisztériummal, most óvatosan nyilatkozott. „Néhány észrevételt figyelembe vettek azok közül, amelyeket az októberi tárgyalásunkon nyújtottunk be” – mondta az Új Szónak.
Szerinte az útmutató tisztáz néhány, a mindennapokat érintő, félreértésre okot adó kérdést – ilyen például a sírfeliratok nyelve (ezeket nem kell
államnyelven készíteni) vagy a beteg-orvos viszony, ahol használható a magyar nyelv.
„Pozitívumnak tartom, hogy az útmutatóban egyértelműen leszögezték: a kisebbségi nyelvhasználati törvény rendelkezései a nyelvtörvénnyel szemben előnyt élveznek” – fejtette ki Petőcz.
„Az EBESZ-főbiztos ajánlásai alapján hozzá kell kezdeni a kisebbségi nyelvhasználat átfogó rendezéséhez, és gyakorlatilag meg kell reformálni az egész rendszert” – szögezte le a szakértő.
Knut Vollebaek főbiztos korábban hangsúlyozta: a nyelvtörvény megbontotta a hivatalos nyelv és a kisebbségi nyelvek használatát szabályozó törvények közti egyensúlyt, ezért a kisebbségi nyelvhasználatról szóló jogszabályt is módosítani kellene.