-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az amerikai Google világszerte uralja a keresőprogramok piacát, amelyet a Bing fellépésével talán újra kell osztani. De nem mindenhol. A Yandex elnevezésű internetes keresőt az orosz nyelv sajátosságait figyelembe véve fejlesztették ki, és jelenleg piacvezető Oroszországban. És előkelő piaci helyzetével nincs egyedül a helyi keersők között.
Arkagyij Volozs, a Yandex megalkotója és vezérigazgatója a 80-as években még számítógépek importjával foglalkozott. 1997-ben alapította meg a céget, amely hihetetlen sikert hozott. Neve – bár egyes, szellemes vélemények szerint pl. az orosz jazik (nyelv) és az angol index szó összevonásából született – a hivatalos magyarázat alapján a yet another indexer ('már megint egy új kereső') angol mondat rövidítése.
(Forrás: Sigurd Decroos, dxc.hu)
Nyelvészek bevonásával olyan algoritmusokat dolgoztak ki, amelyek alkalmazkodnak a szóvégződéseket gyakran változtató orosz nyelv sajátosságaihoz. Ez az angol nyelvre épülő Google-lal szemben újdonságot, s egyben előnyt jelent az orosz piacon. A társaság már a színrelépése után két évvel megelőzte a Ramblert, amely addig uralta a keresőmotor-ágazatot.
Ahol lemaradt az angol
Nemcsak Oroszországban jelent problémát az angol nyelv sajátosságait követő keresők elterjedése. Az orosz példához hasonlóan Csehország, Kína, Japán és Dél-Korea is más irányt követ annak érdekében, hogy felhasználóit teljes mértékben kiszolgálja. Ezekben az országokban a Google háttérbe szorul, és a piacot más, a helyi igényeknek megfelelőbb társaságok uralják.
A nem angol nyelvű keresők között például a kínai Baidu vezet. Így Kínában a Google 11,3%-os piaci jelenléte eltörpül a Baidu 66,5%-os részesedése mellett.
Hasonló a helyzet Dél-Koreában, ahol a Naver vezet, vagy Csehországban, ahol a Seznam foglal el előkelő, 62,5%-os részesedésű helyet a keresőprogramok között. Japánban a Google valamivel jobban áll, de itt is 50% feletti a Yahoo Japan piaci jelenléte.
Oroszországból jöttem...
A szinte a semmiből indult vállalat ma több mint 1500 alkalmazottat foglalkoztat oroszországi és ukrajnai irodáiban. Tulajdonosainak felét az alapítók, bő harmadát az orosz és külföldi befektetőkből álló Internet Search Investments, valamint a Baring Vostok Capital Partners, 15%-ban pedig a Tiger Technologies teszik ki.
Az 5–6 milliárd dollár értékűre becsült vállalatot a világ tíz legnépszerűbb szolgáltatója közé sorolják a nem angol nyelvű keresők között. Népszerűségét elismerve tavaly a Firefox orosz nyelvű verziója Yandexre cserélte az addig használt Google-t a keresősorában.
(Forrás: Asif Akbar, sxc.hu)
Az oroszországi piaci részesedése 56,4%, amely tekintélyes előnyt jelent a Google 22,9%-ával szemben. Mindez azonban teljesen reális, hiszen a cég számos újítással, internetes szolgáltatással rendelkezik. Nemrég például szerződést kötött az egyik legnagyobb orosz pénzintézettel, az Alfa Bankkal, amely megállapodás keretében szabaddá tették a virtuális és bankban vezetett számla közötti forgalmat. Az autósok is örülhetnek, hiszen a Yandex Probki több mint 20 városban figyeli a dugókat. Egy navigációs rendszerrel összekötve pedig segít megtalálni a kerülőutakat.
A Yandexet a felhasználók jelenleg is több oldaláról ismerik: a keresőoldalon friss hírek, levelezőrendszer, vasúti menetrend, időjárás-előrejelzés, valamint közösségi portál is található. A Yandexnek ezenkívül saját szervezésű, ingyenes Wi-Fi hálózata is van, egész Oroszországban működő hotspotokkal. Így nem csoda, hogy ez a sokszínű, s egyben piacvezető szolgáltatásokat nyújtó vállalat felkeltette egy ismert milliárdos, Aliser Uszmanov érdeklődését is. A 10–25%-os részesedésre vonatkozó ajánlatát azonban elutasították.
Válságból haszon
A napi 8 millió látogatót vonzó portálnak forgalomnövekedést hoz a gazdasági recesszió. Emiatt ugyanis az oroszok sokkal aktívabban kezdték használni a világhálót. Annak ellenére, hogy jelenleg még csak az oroszországi lakosság 10%-a élvezi a szélessávú internet előnyeit, szakértők szerint ez a szám néhány éven belül a háromszorosára nőhet. A reklámbevételek is várhatóan emelkedni fognak. Egy felmérés szerint a hirdetési piac is bővülni látszik, hiszen a legnagyobb vállalatok az elkövetkező időszakban az internetes marketinget kívánják erősíteni. Ennek megfelelően az oldal idei, 7,5 milliárd rubelre becsült reklámbevétele is gyarapodni fog.
A gazdasági válság ennek ellenére a Yandexet sem kerülte el. Itt azonban korántsem mutatkozott olyan súlyos veszteség, mint más szolgáltatóknál. A korábbi (2002-től tartó) lendületes növekedés és nyereség azonban az október óta tartó krízis miatt csökkenni látszik. Elemzők szerint idén legfeljebb rubelben növekednek, dollárban valószínűleg szinten maradnak.
A tőzsdén való részvénykibocsátás sem valósult meg. Tervbe vették ugyanis, hogy közzéteszik a vállalat részvényeit az amerikai elektronikus tőzsdén, a Nasdaq-on. Ez azonban mindössze álom maradt.