-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Magyarországon is megrendezik a logopédia napját – jelentette be Fehérné Kovács Zsuzsa, a Magyar Logopédusok Szakmai Szövetsége Egyesület (MLSZSZ) elnöke kedden Budapesten.
A logopédia európai napján, március 6-án a Fővárosi Beszédjavító Intézet és a Bliss Alapítvány Segítő Kommunikáció-módszertani Központ nyitott napot tart, a MLSZSZ az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Fonetikai és Logopédiai Tanszékének hallgatóival közösen március 10-re készül rendezvényekkel.
A sajtótájékoztatón a beszédjavító intézet igazgatója, Mosányi Emőke elmondta, az utóbbi években megduplázódott azok száma, akik segítségért fordultak az intézethez. Mint kifejtette, szervezeti átalakítással és a személyi feltételek javításával érték el, hogy évről évre több rászorulót tudnak fogadni.
Erre azért van szükség, mert a kommunikáció szerepének felértékelődésével egyre több gyerek marad le: képtelenek a világ által diktált kommunikációs tempót követni. A kommunikációs zavarral küszködők száma az országban több tízezerre tehető – mondta Mosányi Emőke.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Fehérné Kovács Zsuzsa közlése szerint nő a logopédusok száma is, azonban kisebb mértékben, mint az ellátásra szorulóké. Problémát jelent továbbá, hogy a felnőttek ellátásának nincs szabályozott rendszere –fűzte hozzá.
A Démoszthenész Egyesület képviseletében Feketéné Gacsó Mária arról beszélt, megalakulásuk óta próbálják elérni, hogy a terápia társadalombiztosítási támogatottságú legyen és a beszédfogyatékos embereket fogyatékkal élőknek ismerjék el.
A Fővárosi Beszédjavító Intézet március 6-i nyitott napján meseterápiás foglalkozást és középiskolásoknak szánt beszédtechnika-órát tekinthetnek meg az érdeklődők, majd előadás hangzik el az olvasásról és a diszlexiáról. A 117 éve működő intézet célja, hogy felhívja a figyelmet a kommunikációs zavarok sokféleségére, az egészségre és az életminőségre gyakorolt hatásaira. Az intézet a különböző beszédzavarok kezelésén túl nagy hangsúlyt fektet a
beszéd csiszolására, a beszédtechnikára is.
A Bliss Alapítvány a nyitott napon bemutatja, miként zajlik a halmozottan sérült, súlyos mozgáskorlátozott, beszédképtelen gyermekek és fiatalok kommunikációfejlesztése.
Az MLSZSZ, valamint az ELTE logopédiai tanszéke hallgatóinak március 10-i közös rendezvényére többek között hangterápiával, filmvetítéssel, játékos beszédtechnikával és előadásokkal készülnek a szervezők.
A sajtótájékoztatón az említett szervezeteken kívül bemutatkozott a Dadogókért Alapítvány, a Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete, a Magyar Fonetikai, Foniátriai és Logopédiai Társaság, az ELTE Speciális Gyakorló Óvoda és Korai Fejlesztő Módszertani Központ, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyakorló Általános iskola és Gyógypedagógia Módszertani Központ, valamint a Budaörsi Logopédiai Intézet.
Az Európai Unió Logopédusainak Állandó Bizottsága (CPLOL) a logopédia népszerűsítése érdekében 2004-ben indította útjára a logopédia európai napját. Minden évnek van témája, az idei „mottó”: a kommunikáció több mint a beszéd folyamatossága.