-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A volt türkmén elnök, Türkmenbaşy nemcsak 12 méteres aranyozott szobrot emeltetett magának, de a nyelvi kérdésekbe is beleártotta magát. Megváltoztatta az ábécét, új nevet adományozott magának, és a hónapokat és hét napjait is átnevezte…
Szaparmurat Nijazovot (1940-2006) még az elmúlt száz év számos diktátora között is úgy tartják nyilván, mint aki a legnagyobb tökélyre fejlesztette a személyi kultuszt. Az idő haladtával rendeletei egyre bizarrabbak lettek. Amikor 1997-ben orvosai eltiltották a dohányzástól, akkor azonnal betiltotta a dohányzást mindent nyilvános helyen. 2001-ben betiltotta az operát, a balettet és a cirkuszt, mert ezeket nem tartotta a türkmén hagyományok részének. 2004-ben betiltotta a hosszú haj viseletét férfiak számára, 2005-ben bezáratta az összes vidéki kórházat és könyvtárat, 2006-ban pedig a nyugdíjasok harmadától megvonta az összes nyugdíjfolyósítást. Még szerencse, hogy a sok érintett beteg türkmén nyugdíjassal együtt ő is meghalt ugyanebben az évben. Reméljük, hogy a jövőben más politikusok sose igyekeznek túltenni a nagy türkmén vezetőn. De lássuk végre Türkmenbaşy nyelvészeti tevékenységét.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nijazov még Türkmenisztán Szovjetunióból történt kiválása előtt, 1990-ben lett a köztársaság politikai vezetője. A pozícióját a függetlenség utáni választáson is megtartotta, bár ez nem meglepő, mivel ő volt az egyetlen jelölt. A türkmén nyelv írásmódjának megváltoztatása volt az egyik első nyelvi vonatkozású rendelete. A türkmént 1929-ig az arab ábécével, majd tíz évig latin betűkkel írták, a szovjet időkben, 1938-tól 1991-ig pedig egy módosított cirill ábécével. A függetlenség után Nijazov bevezette a jelenleg is használt latin írást, amely a rokon török nyelv írásán alapul, mely Musztafa Kemal Atatürk (1881-1938) 1929-es írásreformjához köthető.
Nijazov nem utoljára vett példát Atatürktől. A modern Törökország megalapítója eredetileg Musztafa Kemal néven született. A családnevek használatát csak 1934-ben tették kötelezővé Törökországban. Ekkor vette fel a török politikus – pontosabban „adták neki” egy speciális rendelettel – az Atatürk nevet, ami azt jelenti, hogy a ’törökök atyja’. Ezt a családnevet egyébként senki más nem veheti fel a fenti rendelet szerint.
Tanulva Atatürk példájából, Nijazov egy éven belül felvette a Türkmenbaşy nevet, ami azt jelenti, hogy ’a türkmének vezére’. Tartva lendületét, egy évvel később átnevezte a korábbi Krasznovodszk városát – ami a régi türkmén Kizil-Szu (’vörös víz’) név szó szerinti fordítása volt – saját maga új nevéről Türkmenbaşynak, mely nevet a város máig viseli. Később iskolákat, repülőtereket és még egy meteoritot is elnevezett magáról vagy családtagjairól.
(Forrás: wikimedia commons)
A hónapok és a hét napjait 2002-ben nevezte át Türkmenbaşy. Januárból nemes egyszerűséggel Türkmenbaşy lett, áprilist anyjáról nevezte el, szeptembert pedig a saját maga által írt könyvről Ruhnamának, mert az szeptember 19-én jelent meg. Más hónapok új nevein egy kicsit kevésbé látszódott a vezér személyiségének lenyomata, de azért az is mindig ott bujkál valahol. A türkmén zászló napjául saját februári születésnapját választotta, és ezért lett Baýdak, azaz ’zászló’ február új neve.
A hét napjainak az volt a bűne, hogy perzsa eredetűek voltak, ezért ők is új türkmén nevet kaptak. Ezek szerencsére mentesek voltak a személyi kultusztól. A vasárnap neve például dynçgün lett, azaz ’pihenőnap’. Az átnevezések ötlete egyébként feltehetőleg nem Türkmenbaşy sajátja volt, hanem egy török üzletember javasolta neki, sejtve, hogy a vezér hiúságát legyezve előbbre viheti saját üzleti céljait. A névváltozások törvénybeiktatása után azok 2008-ig érvényben is maradtak, és minden állami médiában ezeket kellett használni.
Türkmenbaşy egyéb rendeleteinek is voltak nyelvi vonzatai. A himnusz refrénje is a nagy vezérre utalt, amíg 2008-ban meg nem változatták. A playback éneklés 2005-ben lett tilos. Az internetkávézókat már 2001-ben betiltotta, ennek is köszönhető, hogy a lakosság kevesebb mint egy százaléka volt internetfelhasználó még 2005-ben is. Az orvosoknak sem a hippokratészi esküt kellett letenniük, hanem Türkmenbaşy személyére kellett felesküdniük. A könyvtárak bezáratását pedig azzal indokolta, hogy a türkmén polgároknak elég a Koránt és a saját maga által írt Ruhnamát olvasniuk, e kettőből mindent megtudhatnak.
A diktátorok örökségétől nem könnyű megszabadulni, még ha az annyira bizarr is, mint Türkmenisztán esetében. Türkmenbaşy forgó aranyszobrát például a vezér halála óta tervezték eltávolítani. Négy évvel később került rá végül sor, ráadásul úgy tűnik, hogy a külvárosban újra felállították, egy kicsit eldugva...
Forrás
BBC: Turkmen go back to old calendar
Eurasianet: Turkmenistan: Golden Turkmenbashi Statue is Back