-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kreativitás- és személyiségfejlesztő programokat indít a Kossuth Klub óvodásoknak és iskolásoknak három budapesti és egy dunántúli intézményben a K. V. Társulat közreműködésével; a független színházi társulat az előadások bemutatásához kapcsolódva drámaórákat, zenefoglalkozásokat is tart.
A programokat abból a több mint 10 millió forint uniós támogatásból valósítják meg, amelyet az Új Széchenyi Terv – Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) egyik pályázatán nyert el a TIT Kossuth Klub Egyesület – tájékoztatta az intézmény az MTI-t.
Mint írják, a tudományos és művészeti ismeretek széleskörű terjesztésében nagy múlttal bíró TIT Kossuth Klub Egyesület óvodai és iskolai, nem formális keretek között zajló kompetencia-, kreativitás- és személyiségfejlesztő programjait Füzesné Illés Zsuzsanna pszichológus és a K. V. Társulat közreműködésével valósítja meg 2011 szeptembere és 2012 júniusa között.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az óvodások képzeletét, verbális, társas készségeit fejleszti a Varázsjáték elnevezésű, Gőbel Orsolya Szocioemocionális Pedagógiai Terápia módszerén alapuló program, míg a K. V. Társulat zenefoglalkozásai az óvodás gyerekek ritmusérzékének, koncentrációs képességének erősítését célozzák.
A színtársulat általános- és középiskolások számára írt előadásai és az ezekhez kapcsolódó beszélgetések a gyerekek és a serdülők tipikus iskolai, illetve szüleikkel, kortársaikkal kapcsolatos problémáit igyekszik feldolgozni.
A drámaórák fejlesztik és inspirálják a gyerekek lényegkiemelési és értelmezési képességét, továbbá segítenek a diákok önkifejezésének erősítésében.
A K. V. Társulat 2007-ben jött létre, alapítói és vezetői: Száger Zsuzsanna és Urbanovits Krisztina, akik hosszú éveken át voltak a kaposvári színház színésznői. A társulat 2008-ban indította el ifjúsági programját, amely 2010-ben a gyermekprogrammal bővült.
A társulat a Kitin Klán című új mesedarabot adja elő iskolákban és óvodákban, és ehhez kapcsolódva tart drámafoglalkozásokat.
Fontosnak tartják, hogy mint független színházi társulat nyissanak a gyerekközönség felé és próbálják megteremteni a gyerekdarabok egy lehetséges új előadásmódját és kortárs nyelvezetét, ezért nem klasszikus mesedarabot választottak, hanem egy fiatal kortárs írót, Juhász Kristófot kérték fel a darab megírására.
A mese üzenete mai: a darab játékos formában próbálja felhívni a gyerekek figyelmét a környezettudatos magatartás és a természetes környezet védelmének fontosságára. A színhely egy óriási lakótelepi játszótér, a „Kert”, a szereplők rovarok és növények. A Kitin Klán humoros, groteszk helyzeteken keresztül beszél a környezetszennyezés veszélyeiről; célja, hogy ösztönözzön a kezdő lépésekre, amelyeket az élhető jövő érdekében tehetünk.
A társulat 2009-ben mutatta be a MU Színházban Fellebbezés című ifjúsági előadását, amelynek témája a lázadó kamaszok és szüleik viszonya. A darab alaphelyzete szerint egy kétes kimenetelű házibuli miatt néhány gyerek megszökik otthonról, a szülők pedig a keresésükre indulnak. A darab eljátszása előtt előkészítő, a bemutatást követően feldolgozó foglakozást tartanak az iskolai drámaórák keretében.
A személyiségfejlesztő programokban a budapesti Ugrifüles Óvoda, a Zöld Kakas Líceum Mentálhigiénés Szakközépiskola és a Vörösmarty Mihály Gimnázium, valamint az Ajkai kistérségben található nagyalásonyi Közös Fenntartású Kinizsi Pál Általános Iskola és Napköziotthonos Óvoda vesz részt.
Az intézmények tanulói – különösen a nagyalásonyi óvoda és iskola hátrányos helyzetű neveltjei számára – a kínált programok olyan újszerű képzési lehetőséget jelentenek, amelyben korábban nem lehetett részük – áll a közleményben.
Mint írják, a program megvalósításával a Kossuth Klubnak lehetősége nyílik arra, hogy bővítse ifjúsági, tehetséggondozási, művészeti programjainak kínálatát és új típusú ifjúsági kompetenciafejlesztési kurzusokat alakíthasson ki a jövőben.