-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Korábban számos valóban értelmetlen bejegyzések és viták fóruma is volt helyenk...2025. 05. 18, 16:36 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A viták az új cikkek hiánya és a vitaképes kommentelők elmaradása miat...2025. 05. 14, 10:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 43 Remélem, hogy a 43. hozzászólást már nem törlitek (.. ezt is mentet...2025. 05. 14, 08:39 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Erről igazából nem tudok és nem is akarok nyilatkozni, de hogy az lenn...2025. 05. 03, 21:09 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Erről igazából nem tudok és nem is akarok nyilatkozni, de hogy az lenn...2025. 05. 03, 21:09 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hiába van lehetőség egyre több tartalom esetén a hozzászólásra, a globális annotálhatóság még megoldatlan problémát jelent.
A webes közösségi aktivitás (egyik) lényege az, hogy a felhasználó ott hagyhassa nyomát azon az oldalon, amit meglátogatott, azazhogy hozzászólhasson. Ennek megvalósítása azonban hosszú utat járt be, s most a Google SideWiki eszköztárának jóvoltából új állomáshoz érkeztünk.
Kezdetben a hozzászólások fórumokban zajlottak, amik viszont önálló témákban, a webes tartalmaktól izolált beszédteret jelentettek. Létezett még egy érdekes műfaj, az ún. vendégkönyv, ami teljes weboldalhoz kínált hozzászólási lehetőséget.
A kisebb, konkrétabb, folyó tartalom kommentálhatóságát a blogok tették lehetővé. A blog mint műfaj az összes többi rokon webes kulcsszó közül mára a legerősebbé nőtte ki magát, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a publikált tartalmak véleményezhetősége alapvető és szinte elengedhetetlen része lett a szájtoknak, és ez az általános séma lassan, de biztosan átszivárgott a hivatásos újságírásba is. Hogy az egyes helyek mennyire blogszerűek, vagy hogy a cikkeket hol hívják még posztnak, az már mellékes. A hangsúly a hozzászólhatóságon van.
Problémát kezdett azonban jelenteni a kommentrendszerek helyi megvalósítottsága. Azaz a felhasználóknak minden egyes új blogon általában vagy regisztrálniuk kell a hozzászólás lehetőségéhez, vagy járulékos adatokat (e-mail cím, nicknév, ellenőrzőkód stb.) kell megadniuk. Ez csak az egyik oldala annak az általános kényelmetlenségnek, hogy ti. a gombamód szaporodó új szolgáltatásokba mind újra és újra regisztrálnunk kell.
A megoldást az egységes azonosító rendszerek (mint pl. az OpenID szolgáltatás) jelentenék, amelyek azonban már természetszerűleg a helyi szint felett működnek, hiszen az interneten megjelenő oldalak egységes kommentelhetősége metarendszert kíván. Emiatt viszont nehézkes ezeknek a rendszereknek a terjedése.
Új irányt jelenthet azonban a Google SideWiki projektje, amit a cég tegnap jelentett be hivatalos blogján, ami kilép a webes platform adta keretek közül, a SideWiki ugyanis böngészőkiegészítésként, pontosabban a Google már létező kiegészítőjében működik (ami egyelőre Firefoxhoz és Internet Explorerhez érhető el, de bizonyára nem kell sokat várni a Google Chrome verzióhoz sem). Az elnevezés a közösségi széljegyzetelésre utal. A programmodullal bármilyen weboldalon megnyithatjuk a széljegyzetet, és beírhatunk megjegyzéseket a Google azonosítónkkal.
Érdekes adalék, hogy a hozzászólások nem időrendi sorrendben jelennek meg, hanem valamilyen relevancia szerint. Ez fontos, hiszen teljesen nyílt rendszerről van szó, ami ugyanazoknak a veszélyeknek van kitéve, mint aminek a Wikipédia (pl. vandalizmus). Izgalmas kérdés, hogy a projekt hogy fogja megállni a helyét.