-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Korábban számos valóban értelmetlen bejegyzések és viták fóruma is volt helyenk...2025. 05. 18, 16:36 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A viták az új cikkek hiánya és a vitaképes kommentelők elmaradása miat...2025. 05. 14, 10:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 43 Remélem, hogy a 43. hozzászólást már nem törlitek (.. ezt is mentet...2025. 05. 14, 08:39 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Erről igazából nem tudok és nem is akarok nyilatkozni, de hogy az lenn...2025. 05. 03, 21:09 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Erről igazából nem tudok és nem is akarok nyilatkozni, de hogy az lenn...2025. 05. 03, 21:09 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
2014. november 12-én a Magyar Tudományos Akadémia nagytermében három nagyon izgalmas nyelvészeti projektről hallgathatnak előadásokat.
Magyarországon 1997 óta minden év novemberének elején megrendezik a magyar tudomány ünnepét. Ebből az alkalomban a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete 2014. november 12-én a Messze látó tudomány: felelős válaszok a jövőnek című programsorozat keretén megrendezi A korszerű nyelvtudomány mint a jövő alakításának eszköze című konferenciáját, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A program szerint három, a Nyelvtudományi Intézetben futó nagyon izgalmas projektről kapunk beszámolót a rendezvényen, amelynek levezető elnöke Kenesei István, a Nyelvtudományi Intézet igazgatója lesz. A három nagy téma tehát a következő:
Az INNET-projekt
Az INNET projekt célja a nyelvi diverzitás, a kisebbségi nyelvek, a nyelvi veszélyeztetettség és a nyelvi jogok fogalmának bevezetése a közoktatásba. Különösen fontos ez ma, amikor a nyelvek kihalásának üteme minden eddiginél gyorsabb, de a tudomány a tudományos ismeretterjesztés eszközeivel pozitív irányban változtathat a kis nyelvek és kultúrák megítélésén.
Előadók: Bakró-Nagy Marianne, tudományos tanácsadó; Duray Zsuzsa, tudományos munkatárs; Sipos Mária, tudományos főmunkatárs; Váradi Tamás, tudományos főmunkatárs, osztályvezető, pályázati és innovációs vezető; Várnai Zsuzsa, tudományos munkatárs.
A HuComTech adatbázis
A HuComTech projekt az új technológiák eszközeivel egy multimodális adatbázist épített azzal a céllal, hogy megismerjük és leírjuk az ember-ember közötti kommunikáció azon verbális és nem verbális jegyeit, amelyek relevánsak lehetnek egy hatékony ember-gép interakció megvalósításában.
Előadók: Hunyadi László, egyetem tanár (Debreceni Egyetem); Váradi Tamás, tudományos főmunkatárs, osztályvezető, pályázati és innovációs vezető; Szekrényes István, tanársegéd (Debreceni Egyetem).
A látható nyelv – JelEsély projekt
A JelEsély projekt alapvetően befolyásolja a magyarországi siketek jövőjét, segítve a siket kisebbséggel kapcsolatban eddig intézményesített egyenlőtlenségek lebontását, és a siket kultúrával és jelnyelvvel kapcsolatos értékteremtő tudás bővítését. Ennek megvalósulásához szükség van a magyar jelnyelv tudományos leírására, mely szociolingvisztikai, pszicho- és neurolingvisztikai, elméleti nyelvészeti, jelnyelvészeti és nyelvtechnológia kutatók, valamint siket munkatársak együttműködésével valósul meg.
Előadók: Bartha Csilla, szakmai vezető, tudományos tanácsadó; Romanek Péter Zalán, szakmai szupervízor; Nagyné Kiss Anna, jelnyelvészeti elemző; Csernyák Hajnalka, jelnyelvészeti elemző.
A program, valamint az egyes előadások rövid szinopszisai a Nyelvtudományi Intézet honlapján olvashatók.
Helyszín: MTA Székház, Nagyterem
Időpont: 2014. november 12., 10.00–13.30