-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A legújabb Wikileaks kiszivárogtatás vajon az oknyomozó újságírás diadala, vagy egy B-kategóriás hollywoodi film?
A múlt héten tovább bővült a Wikileakset körülvevő rejtélyek és születő legendák köre, a történet lassan egy Robert Ludlum-regényre emlékeztet.
A mindinkább hollywoodi forgatókönyvre hajazó eseménysorozatban még a modern kori Robin Hood rajongói is felfedezhettek különös momentumokat. Azt például kénytelenek voltak elismerni, hogy túlságosan az Egyesült Államokra koncentrálnak a nyilvánosságra hozott „titkos” dokumentumok kapcsán, holott, ahogy programjukban áll, ha az információszabadság maximális tisztelete a partizánszervezet működésének alapja, a világ többi részén is bőven akadna mit feltárni – persze ezt az ellenérvet könnyű kivédeni: egyszerűen a forrásaik az amerikai politika működéséről szolgáltak adatokkal.
Az sem teljesen tisztázott, hogy a Wikileaks miért csepegtet: habár a múlt vasárnap bejelentették a több mint negyedmillió dokumentum nyilvánosságra hozását, ezeket csak nagyon-nagyon lassan, apránként töltik fel, pedig a lehetőség meglenne, hiszen médiapartnereik állítólag hónapokkal korábban megkapták a teljes anyagot.
Az is sokak fejébe szöget ütött, hogy Assange és a kormányzatok küzdelme egyre színpadiasabb: roppant nagy hangú nyilatkozatok, ám tényleges szankció alig (a hosztolás ide-oda költöztetését nem igazán érdemes komolyan venni ilyen szempontból, a nemi erőszak vádja meg megint más ügy). Arra is felhívták már józanabb elemzők a figyelmet, hogy „igazán” titkos, világrengető, kormányzatok számára kínos adatok a nevezetes, talán ebbe a kategóriába sorolható helikopteres felvétel óta nem kerültek nyilvánosságra. A diplomáciai levelezés eddig megismerhető szövegeinek szenzációi: a diplomaták kémkednek, sokat hazudnak, az úgynevezett szövetségesek intrikálnak stb. Vagyis azt csinálják, amit már néhány ezer éve, és amit csinálni fognak a jövőben is.
A színpadiasság érzését erősíti egy újabb információ, melyet jellemző módon egy befolyásos bulvárlap, a Sunday Times közölt a hét végén. Ezek szerint Julian Assange feltárta, hogy „életbiztosításként” feltöltöttek a netre egy olyan, 1,4 gigabájtos titkosított adatfájlt, melyekben súlyosan kompromittáló információk találhatóak, például a guantanamói támaszponton történtekről, illetve a BP olajtársaság viselt dolgairól, valamint egyéb politikai és üzleti umbuldákról. Ezt a 256 bites módon titkosított fájlt állítólag a Wikileakset támogatók tízezrei mentették már el szerte a világban. Assange pontosan nem fejtette ki, de utalt arra, hogy halála vagy letartóztatása esetén a feloldáshoz szükséges kulcs szinte azonnal elérhető lesz.
Az USA Védelmi Minisztériuma elismerte e titkosított fájl létezését, de azt állítják, ők már tudnak róla július óta, megfejteniük az erős kulcs miatt azonban nem sikerült – szakértők is úgy nyilatkoztak, hogy az ilyen titkosítások feltörése jelenleg szinte lehetetlen, még a legerősebb katonai számítógépek segítségével is beláthatatlan ideig tartana.
Vagy az élet alakult úgy, ahogy a kémregények írói elképzelték, vagy a szereplők igyekeznek regényhősöket játszani. De az biztos, hogy az összeesküvés-elméletek hívei számára eljött a Mikulás.