-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Több mint 23 ezer magyar gyerek igényelte az egyszeri 20 ezer forintos oktatási támogatást a Vajdaságban, melyeknek már el is kezdték a kifizetését.
Megkezdték a magyarországi oktatási támogatások kifizetését a Vajdaságban: Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár Szabadkán személyesen adta át azt hat családnak. Több mint 23 ezer magyar gyerek igényelte az oktatási támogatást – írja a dunatv.hu.
Az idén 17 ezer délvidéki magyar család gyermeke kap egyszeri 20 ezer forintos támogatást. Azok az általános- és középiskolások, valamint egyetemi hallgatók jogosultak az anyaországi támogatására, akik anyanyelvükön tanulnak. A támogatás célja az anyanyelven való továbbtanulás segítése. A most megkapott pénzt van aki elteszi jövőre. „Ez a pénz, amit Magyarországtól kapunk, aranyat ér. Ezt eltesszük borítékba szeptember egyig és ebből lesz megvéve az egész tanfölszerelés.Talán 95 százalékát lefedi" – véli Hopert Ferenc bezdáni szülő.
A Magyar Nemzeti Tanács kezdeményezi, hogy a jövőben csak az első osztályba iratkozók kapják ezt a támogatást, az összeg maradék részéből pedig ösztöndíjat hozzanak létre a rászorulóknak. „Egyelőre a meglévő forrásokban tudunk gondolkodni, de minden olyan ötlet iránt nyitottak vagyunk, ami ezt szolgálja. Hamarosan összeül a Magyar Állandó Értekezlet és ez is egy olyan fórum lehet, ahol ezeket a kérdéseket meg tudjuk beszélni" - fűzte hozzá Répás Zsuzsanna. Szabadkán az alkalmi ünnepségen hat család 14 gyermeke kapta meg az anyaország támogatását.
A határon túli magyarságnak nyújtott oktatási-nevelési támogatás háttere
A szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény (az ún. kedvezmény- vagy státusztörvény) és annak 2002. január 8-i végrehajtási rendelete szerint a szomszédos államokban élő, magyarigazolvánnyal rendelkező állampolgárok folyamodhatnak nevelési, oktatási, valamint különböző kulturális célú támogatásért. A rendelkezések értelmében nevelési, oktatási, tankönyv- és taneszköz-támogatást kaphatnak azok a szülők, akik legalább két kiskorú gyermeket nevelnek és lakóhelyükön magyar nyelvű oktatást biztosítanak a számukra. A pályázatokat a határon túli szervezetek bírálják el, a támogatásokat az Illyés Közalapítvány folyósítja. A státustörvény 2003. június 23-i módosításával a kedvezmények köre bővült, különösen az oktatási-nevelési támogatás tekintetében, amely azóta egy gyermek után is igényelhető.
2006 decemberében átalakult a határon túli magyarság támogatásának rendszere. Az Országgyűlés által december 18-án elfogadott törvény értelmében a határon túli magyarság identitásának megőrzésével kapcsolatos feladatok túlnyomó része a Szülőföld Alaphoz került, ebbe olvadt be az Illyés Közalapítvány. A szervezeti változások sorában 2007. január elsejével megszűnt a Határon Túli Magyarok Hivatala, amelynek feladatát a Miniszterelnöki Hivatal külkapcsolatokért és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkársága vette át.
A kedvezménytörvény 2002-es hatálybalépése óta biztosított oktatási-nevelési támogatások pályáztatása és odaítélése tanéves periódusban történik. A lebonyolító szervezetek a pályázatokat minden tanév második félévében írják ki. A rendelkezések értelmében a támogatás összege a kiskorúak nevelési-oktatási támogatására fejenként 20 000 forint, a kiskorúak tankönyv és taneszköz támogatására 2400 forint. E két támogatást a határon túli alap- és középfokú oktatási intézményben magyar nyelven vagy a magyar kultúra tárgyában tanulmányokat folytató tanuló együttesen igényelheti. A felsőoktatásban tanuló hallgatók jegyzet-támogatását 2800 forintban határozták meg.
Az első Orbán-kormány összességében 1021,2 millió forintot bocsátott az Illyés Közalapítvány rendelkezésére a kedvezménytörvényben rögzített oktatási-nevelési támogatás, valamint a tankönyv- és taneszköz-támogatás 2002. évi finanszírozására.
2003-ban felülről nyitott rendszerben történt az oktatási-nevelési támogatások kifizetése, akkor még a korábbi, csak a kétgyermekes családokra vonatkozó szabályozás alapján. A költségvetésben előirányzott 1200 millió forint helyett 1710,3 millió forintot biztosított e célokra az akkori kormány.
2004-ben a határon túli magyarok oktatási-nevelési támogatásának kifizetésére ismét felülről nyitott keret állt rendelkezésre, ekkor az előirányzott 1700 millió forint helyett összességében 5220,2 millió forintot utaltak ki. (A 2003-as státusztörvény-módosítás értelmében már egy gyermekre is járt a támogatást, részben ez okozta a nagy emelkedést.)
A következő években a tényleges támogatási összeg mindig meghaladta az ötmilliárd forintot. 2005-ben 5574,9 millió volt (az előirányzott 4103,1 millióval szemben), 2006-ban (amikor a Szülőföld Program keretében a csángó magyarok is bekerültek a támogatotti körbe) 5066,8 millió volt (az előirányzott 3475,1 millió forinttal szemben), 2007-ben 5472,2 millió volt (a betervezett 3475,3 millió forinttal szemben), 2008-ban (amikor a támogatottak köre ismét bővült a szórványoktatás támogatásával) 5447,7 millió forint volt (az előirányzott 3475,3 millió forinttal szemben).
2009-ben és 2010-ben a kedvezménytörvény alapján járó oktatási-nevelési támogatás, valamint a szórványoktatás és a csángó magyarok támogatására 3475,3 millió forintot terveztek be (a teljesítés tényleges adata nem ismert). A 2011. évi költségvetési előirányzat szerint a kedvezménytörvény alapján járó oktatási-nevelési támogatás, valamint a szórványoktatás és a csángó magyarok támogatása 5075,3 millió forintra növekszik.
November 5-én a parlamentben hatéves szünet után ismét összeül a Magyar Állandó Értekezlet (Máért), a tanácskozás témái között szerepel a határon túli magyarságnak nyújtott oktatási-nevelési támogatás is.