-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A szlovák kulturális minisztérium úgy véli, hogy a nyelvalap létrehozásával a magyar kormány beavatkozott Szlovákia belügyeibe.
„Az államnyelvtörvény nem érinti a kisebbségi nyelvhasználatot, hanem a Szlovák Köztársaság minden állampolgárának, nemzetiségre való tekintet nélkül biztosítja az információkhoz való jogot” – közölte a tárca sajtóosztálya pénteken.
A pozsonyi külügyminisztérium számára a nyelvalap létrehozása nem volt meglepetés. „Budapest egy ilyen alap létrehozását már hónapokkal ezelőtt jelezte” – jelentette ki Peter Stano, külügyminisztériumi szóvivő.
Bajnai Gordon miniszterelnök csütörtökön jelentette be, hogy a magyar kormány 50 millió forintos nyelvalapot hoz létre február 1-jétől azoknak a szlovákiai magyaroknak a kárpótlására, jogsegélynyújtásra, akiket megbírságoltak anyanyelvük használata miatt.
Petőcz Kálmán, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala (SZMK) vezetője szerint a pénz nagy részét alapvetően a jogi tanácsadásra, jogtudatfejlesztésre, a nyelvtörvénnyel kapcsolatos háttérmunkák, elemzések készítésére használják fel, az összeg töredéke jut csak kártérítésre. Petőcz szerint ugyanis legalább fél évig nem szabnak ki bírságot a nyelvtörvény megsértése miatt.
A somorjai Fórum Intézet munkatársa szerint „nagyon komolyan meg kell fontolni”, hogy kinek és mit kell kifizetni. A pénz felhasználásával kapcsolatban Petőcz az Új Szó című szlovákiai magyar lap pénteki számában leszögezte: „Egy precíz szabályrendszert kell kidolgozni”.
A pénteki szlovák nyelvű pozsonyi sajtó nem foglalkozik a témával. A központi prágai cseh lapok szintén nem írnak a nyelvalapról.