-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A rektort a Tusványos zárónapján megrendezett pódiumbeszélgetésre várták a szervezők, de ő azt állítja, nem kapott meghívót.
Bocsánatkérésre szólította fel szerdán a 23. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) szervezőit Leonard Azamfirei, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) rektora, amiért – állítása szerint – anélkül jelentették meg nevét a rendezvény programfüzetében, hogy meghívták volna. A rektort a Tusványos zárónapján, szombaton megrendezett, „Merre tovább[,] MOGYE?” című pódiumbeszélgetésre várták a szervezők, ahol a magyar nyelvű orvosképzés intézményen belüli önállósági törekvéséről, illetve annak elszabotálásáról rendeztek fórumot.
Azamfirei szerdán sajtóértekezletet hívott össze Marosvásárhelyen, hogy bejelentse: ő semmilyen meghívót nem kapott a Tusványosra. Szerinte a távollétét ilyen körülmények között úgy értelmezhették a jelenlévők, hogy őt nem érdekli a MOGYE-n belüli román-magyar viszony. A rektor úgy vélekedett, hogy szándékos lejáratásáért a szervezők nyilvános bocsánatkéréssel tartoznak neki.
„Egy ilyen udvariatlan gesztust nem lehet véletlennek tekinteni, ezt csak szándékos hitelrontásként lehet értelmezni. Ebből is látszik, hogy mennyire szavahihetőek azok, akik a magyar orvosképzés felszámolásával vagy az oktatási törvény megsértésével vádolták a MOGYE-t. Ha engem meghívtak volna, valószínűleg elmentem volna, mert egyaránt kommunikálni szeretnék mindkét féllel” – mondta a rektor.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Bozsó Imre, a Tusványos programfelelőse az MTI érdeklődésére elmondta: Azamfireit július 18-án e-mailben hívták meg, a levelet pedig a MOGYE rektori hivatalának címezték, mert azt szerették volna, hogy az egyetemet akkor is képviselje valaki, ha a rektor esetleg nem ér rá részt venni a fórumon. „Természetesen a meghívó román nyelvű volt, és külön kiemeltük, hogy a MOGYE magyar tagozatáról szóló előadásra hívjuk meg. Meghagytuk telefonos elérhetőségeinket is a részletek tisztázása érdekében, egy záró bekezdésben pedig azt kértük a rektor úrtól, hogy amennyiben ő nem tud eljönni, akkor bízzon meg valakit, aki képviseli a beszélgetésen az egyetemet” – magyarázta Bozsó.
A programfelelős hozzátette, hogy nem kaptak választ a rektortól. „Nem akartunk abban a hibába esni, hogy nem tesszük ki a nevét, mert ha mégis megjelenik, akkor azzal kompromittálódunk, hogy persze meghívtuk, ő eljött, s akkor mégsem akarjuk, hogy részt vegyen” – mondta Bozsó Imre. Az MTI kérdésére, nem érzi-e mégis hibának, hogy visszajelzés nélkül nyilvánosságra hozták egy meghívott előadó nevét, Bozsó azt mondta: a meghívás megtörtént, másokkal sem járnak el másképp, ezért nem hiszi, hogy bocsánatot kellene kérniük.
A MOGYE ügye jelenleg az egyik legérzékenyebb kérdés a magyar-román kapcsolatokban, miután az oktatási törvény előírásai ellenére az egyetem román többségű szenátusa megakadályozta a magyar orvosképzés intézményen belüli önállósulását. A korábbi jobbközép Ungureanu-kormány, amelyben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is részt vett, márciusban egy – a MOGYE-n megszervezendő – különálló magyar-angol kar létrehozásáról döntött, ám a kormányt erre hivatkozva a parlament megbuktatta, a kar megalapításáról szóló kormányhatározat végrehajtását pedig a bíróság felfüggesztette.