-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A könyvtárosok feladatát robotdaruk veszik át a British Library egyik új raktárában. Ezután gombnyomásra érkeznek majd a könyvek.
A brit nemzeti könyvtár 25 milliós gyűjteményéből 7 milliót kötetet tárolnak majd az új raktárban. A 30 millió fontos (mintegy 9 milliárd forintos) beruházással felépülő, légkondicionált high-tech raktár Boston Spa angliai városkában lesz és 262 kilométernyi hagyományos könyvtári polcot pótol olyan tárolási módszerekkel, amelyeket korábban inkább a nagykereskedelmi áruraktárakban alkalmaztak.
Steve Morris, a könyvtár pénzügyi igazgatója elmondta a Reutersnek, hogy a könyveket konténerekben helyezik el, amelyeket az egyes kötetek iránti érdeklődés függvényében csoportosítanak az épületben. Azt, hogy melyik mű hol található, csak a – közöttük közlekedő és az egyes köteteket megkereső, kiemelő és szállító – robotdaruk fogják tudni.
„Ahogy az idő telik, ki fog tűnni, melyek azok a kötetek, amelyeket a leggyakrabban kérnek ki, a rendszer rögzíti az adatokat és a legkeresettebb könyveket a raktár legkönnyebben megközelíthető részén fogja tartani” – mondta, hozzátéve, hogy azok viszont, amelyeket szinte soha nem keresnek, a raktár hátsó részén fogják végezni.
Az új technológiával a raktárépületben tárolt állomány mozgatásához összesen nyolc személyre lesz szükség.
„Eddig az emeleteken mászkáltunk és kézzel emeltük ki a kért köteteket, míg a jövőben csak meg kell nyomni egy gombot, és a könyv maga érkezik hozzánk” – mondta el Alison Stephenson, a BL egyik alkalmazottja.
„Viszont ha valaki rossz rekeszbe tesz egy könyvet ebben az épületben, akkor soha többé nem fogja megtalálni” – jegyezte meg Morris.
A 2011-ben elkészülő új tárolóközpont a British Library Londonban lévő St. Pancras-i központjának raktárait és olvasótermét egészíti ki. Boston Spaból 48 órával korábban kell igényelni a köteteket ahhoz, hogy a londoni központban olvasni lehessen őket.
Az könyvek állagának megőrzéséhez ideális lesz a környezet az új high-tech raktárban. „Az oxigénszegény térben semmi sem kaphat lángra, az anyag vízfecskendők nélkül is teljesen védett a tűztől” - közölte az igazgató.
A BL digitalizálja anyagának egy részét, de Morris szerint olcsóbb az információt eredeti formájában tárolni. „A gyűjtemény olyan óriási, hogy teljes digitalizálása nemzedékek munkája lesz és rendkívül költséges”. Sok könyv a mai szemlélet szerint csak igen szűk kört érdekel, de a szakember szerint jövendő értékét nem lehet előre látni.
„Nem ítélhetjük meg a jövendő nemzedékek helyett azt, hogy mi az érték és mi nem” – jegyezte meg.
Példaként említette, hogy a sertésinfluenza kutatói most megtekinthették a British Library tudományos folyóirat-gyűjteményét, amikor információt kerestek az első világháború utáni nagy spanyolnátha járványról. Hasonlóképpen a Brit Kelet-Indiai Társaság hajói a 17. és a 18. században bejárták a világ óceánjait és a hajónaplókban rögzített időjárási adatok ma nagyszerű adatbázist jelentenek az éghajlat felmelegedéséről folyó vitában.