-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kilátásba helyezte: kilép a kormánykoalícióból, ha a román szenátus elfogadja azt a módosító indítványt, amellyel törölnék az új oktatási törvényből Románia földrajzának és történelmének anyanyelvű oktatását a kisebbségi diákok számára.
Az új román oktatási törvény a közelmúltban lépett hatályba, s számos kedvező előírást tartalmaz a nemzeti kisebbségek számára. Az RMDSZ a jogszabály egyik legfőbb vívmányának tekinti azt az előírást, miszerint a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok az általános iskola felső tagozatában és a középiskolában is anyanyelvükön tanulhatják Románia földrajzát és történelmét.
Most azonban éppen ezt a kitételt törölné a jogszabályból Mircia Giurgiu független parlamenti képviselő, aki módosító indítványt nyújtott be a törvényhozásban. Az indítvány először a képviselőházhoz került, amely azonban hétfőn sem tűzte napirendre a tervezetet, a megszabott határidő lejárt, és a jogszabály az indítványozó által benyújtott formában kerül a szenátus elé. A határidő lejárta miatt ugyanis a képviselőház által „hallgatólagosan” elfogadottnak nyilvánították a tervezetet.
Máté András, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője az Új Magyar Szó című napilapnak elmondta, hogy az RMDSZ-frakció nevében kérte a jogszabály napirendre tűzését, de a román kormánykoalíciót képviselő honatyák közül alig néhányan voltak jelen az ülésteremben.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint a kormánykoalíció „megszűnik létezni”, ha a szenátusban nem sikerül megakadályozni a módosító indítvány elfogadását. Hozzátette: már hetekkel ezelőtt figyelmeztette a koalíciós partnereket, hogy amennyiben nem sikerül megakadályozni ennek az indítványnak az elfogadását, akkor az problémát jelent a koalíció számára. Markó Béla miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ volt elnöke is úgy véli, hogy a koalíciót „levegőbe röpíti”, ha az indítvány elfogadását nem sikerül megakadályozni a szenátusban.
A román kormány fő erejét képező Demokrata Liberális Párt nevében Sever Voinescu alelnök arról biztosította az RMDSZ-t, hogy a szenátus nem fog rábólintani az indítványra, és elismerte, hogy a képviselőházban „működési hiba” történt a koalíció gépezetében.
A szenátusban a román kormánykoalíció törékeny többséggel rendelkezik, csupán egy szenátorral vannak többen a kormányoldalt képviselők az ellenzéki honatyákhoz képest.