-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nem kell ahhoz pszichotikusnak lenni, hogy az ember kíváncsi legyen rá, milyen is ő valójában, milyen titkok bújnak meg a személyiségében, és mi deríthető ki mindebből, mindössze a rajzait vizsgálgatva. A granadai egyetem kutatói arra vállalkoztak, hogy összegzik és tesztbe szedik az eddigi tapasztalatokat és a saját legfrissebb eredményeiket. A pszichopatológiai kutatásról az AlphaGalileo számolt be.
A személyiség és konfliktusai a rajzon – ezzel a címmel jelentette meg spanyol kutatók egy csoportja munkájuk legfrissebb eredményeit. A könyv személyiségteszteket, magyarázatokat tartalmaz – nemcsak szakemberek számára, hanem mindenkinek, aki egy kicsit is többet szeretne megtudni önmagáról.
(Forrás: MTI, Czika László)
A Dr. José María Cid vezette munka abban tér el a korábbi hasonló kutatásoktól, hogy itt a „változókat”, tehát a rajzok elemeit meghatározott elmélet alapján elemezték, ami megkönnyítette az értékelést és a magyarázatot is. Ez az oka annak, hogy könnyebben alkalmazhatjuk „házilag” is, puszta kíváncsiságból – tudhatjuk meg az AlphaGalileo weboldalán.
Ha tehát szeretne utánajárni, mi minden tudható meg egy szabadkézi rajzból, netán kíváncsi rá, hogyan értelmezze saját rajzait, itt a lehetőség. A granadai egyetem kutatói olyan módszertant dolgoztak ki a rajzok elemzésére, amely összeszedi és rendszerezi az egy-egy rajzon fellelhető elemeket. Ennek az a jelentősége, hogy lehetővé válik a diagnózisállítás, sőt, még a megfelelő, személyre szabott terápia is könnyebben összeállítható így.
A rajzok elemzésével megállapítható ugyanis, ha valaki pszichopatológiás eset. A rajzok az érzelmi problémák, a gátlásosságra vagy agresszivitásra való hajlam mellett a társadalmi helyzetekben való nehézkes eligazodásra vagy akár a bűnözési hajlamra is fényt deríthetnek. Ugyancsak kiderülhet, ha a rajzoló netán depressziós, melankóliára hajlamos vagy neurotikus.
A kutatás kézzelfogható eredménye, hogy a tudósok erőszak áldozatául esett nők és gyerekek, vagy esti iskolás diákok „rajzoltatásakor” pozitív előrelépést tapasztaltak. Utóbbiak például könnyebben szembenéztek múltjuk és jelenük problémáival, számolt be a kísérletek után Dr. Cid. Sőt, a módszer a vizsgálatban részt vevő autista gyermekek állapotában is jelentős változást hozott: mind nyelvi, mind kommunikációs képességeik javultak.
Nos tehát, ha kétségünk lenne, vagy csupán kíváncsiak vagyunk önmagunkra – pennát, ceruzát a kézbe! Bár Magyarországon még nem vettek mintát a spanyol tudósok, reménykedhetünk, hogy Belgium, Franciaország és néhány mediterrán ország után egyszer nálunk is megfordulnak majd.