-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A hazai szuperszámítógép-kapacitás összekapcsolásával a kutatói munka megkönnyítése és hatékonyságának növelése érdekében „Nemzeti Virtuális Laboratóriumot” hozott létre a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIF Intézet) által vezetett fejlesztői konzorcium – közölte a NIIF Intézet.
Az Új Széchenyi Terv keretében meghirdetett Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) 772 millió forintos támogatásával két év alatt megvalósított „Szuperszámítógép, a nemzeti virtuális laboratórium” (NVL) projektben a fejlesztési konzorciumot alkotó intézmények, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a NIIF Intézet szuperszámítógépeit kapcsolták össze és nyitották meg a felhasználók előtt egy egységes, könnyen használható alkalmazói felület segítségével.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A szuperszámítógépek többszintű összekapcsolásával megvalósult a rendszer egységes adminisztrációja, lehetővé téve a hazai kutatók rendelkezésre álló erőforrások hatékonyabb felhasználását.
Nagy Miklós, az NIIF Intézet igazgatója a projekt lezárása alkalmából Budapesten tartott tájékoztatón elmondta: a fejlesztés egyik fő célja a hazai szuperszámítógép-kapacitás elérhetővé tétele volt a kutatók legszélesebb köre számára. Fontos szempont volt a potenciális felhasználói kör felkészítése és a gépek használatához szükséges ismeretekkel való ellátása is.
Az igazgató elmondta, hogy a fejlesztésnek köszönhetően mintegy 50 teraflops számítási kapacitás (másodpercenként 10-a-12-iken lebegőpontos számítási művelet elvégzésére képes kapacitás) jött létre Magyarországon. Az ország ezáltal a 14 évvel ezelőtt indított szuperszámítástechnikai (High Performance Computing, HPC) programjával a régió élvonalába lépett elő.
Máray Tamás a NIIF Intézet műszaki igazgatóhelyettese, a „Szuperszámítógép, nemzeti virtuális laboratórium” projekt vezetője a tájékoztatón kiemelte, hogy a fejlesztésnek köszönhetően lényegesen megnőhet a szuperszámítógépeket használó kutatási projektek száma és eredményessége egyaránt.
A számítástechnikai erőforrások kihasználásának hatékonysága mellett jelentősen javult a felhasználók kiszolgálásának a színvonala, és kényelmesebbé vált a felhasználói környezet is – mutatott rá a szakember. A csak szuperszámítógépekkel megoldható bonyolult számítási feladatok elvégzését így a tudományterületek legszélesebb körére is ki lehet már terjeszteni, valamint megnyílt az út a HPC-kultúra bevezetése előtt is a felsőoktatásba – mondta.
A hazai szuperszámítógépek adminisztrációjának egységesítésével lehetővé vált a számítási teljesítmény mérése és optimalizálása, ezáltal szert lehet tenni a jövőbeni szuperszámítógép-fejlesztési döntésekhez szükséges ismeretanyagra is – mutatott rá Máray Tamás, az NVL projekt vezetője.