-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Fontos célkitűzés javítani a kisebbségi jogok érvényesítésének feltételeit, és erősíteni a kétnyelvűséget a nemzetiségek lakta területeken.
Két év múlva megszülethet Ausztriában az etnikai kisebbségekről szóló törvény módosítása a kancellári hivatal várakozása szerint – ezt Josef Ostermayer államtitkár jelentette be csütörtökön a témában rendezett bécsi vitaindító rendezvényen.
A témával kapcsolatban az osztrák politikában leginkább a karintiai szlovénok helységnév-használatának kérdése szerepel a napirenden. A kormány is mindenekelőtt ennek az évek óta húzódó vitának a rendezésére törekszik.
A 2008-ban hivatalba lépett koalíció programjában szerepel, hogy átdolgozzák a nemzeti kisebbségekről – osztrák elnevezéssel népcsoportokról – szóló törvényt, a népcsoport-tanácsokat is bevonva a folyamatba. Az osztrák pártokra is kiterjesztendő folyamat keretében 2010-ben munkacsoportok alakulnak majd.
A meghívott előadók – szakértők, egyetemi kutatók, illetve a gazdasági élet képviselői – közül többen is hangsúlyozták, hogy az emberi jogi szempontok mellett a kétnyelvűség erősítése a népcsoportok lakta területeken gazdasági érdeke is Ausztriának, hiszen értékesebb munkaerőt jelenthet. „A kisebbségpolitika regionális fejlesztést is jelent” – fogalmazott Dietmar Larcher, a dél-tiroli Bozeni (Bolzanói) Egyetem vendégoktatója.
A népcsoportok képviselőinek részvételével megrendezett vitanapon felidézték azt a szeptemberben közzétett javaslatot is, amelyet az Ausztriai Népcsoportközpont felkérésére készített egy szakértői csoport. A javaslat egységes jogi helyzetet szorgalmaz az egyes ausztriai népcsoportok, köztük a magyarok számára. Egyik fontos célkitűzése javítani a kisebbségi jogok érvényesítésének feltételeit. Ennek érdekében jogi személyiséggel ruházná fel a népcsoportokat, és bizonyos jogokat – mint például a kétnyelvű helységnévtáblákhoz fűződő jog – a kisebbség tagjainak egyéni joga mellett a népcsoportok kollektív jogaként is rögzítene.
Az osztrák kormány egyelőre nem foglalt állást a tervezetről. A Burgenlandon kívüli magyar szervezeteket tömörítő Ausztriai Magyar Szervezetek Központi Szövetségének elnöke az MTI-nek adott korábbi nyilatkozatában elmondta: egyetért azzal a felvetéssel, hogy jogi személyiséget kapjanak a népcsoportok. Deák Ernő mindamellett hangsúlyozta: összességében nem sok reményt lát arra, hogy a következő években jelentős változás történjen a népcsoportokat érintő szabályozásban. Sem az osztrák gazdasági, sem a belpolitikai helyzet nem kedvez a változtatásoknak - mondta.