-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tévesen került be a Széll Kálmán Terv oktatásról szóló fejezetébe a sokak szerint az egyetemi fizetős képzés megszüntetésére utaló mondat - olvasható az index.hu-n.
A portál információ szerint az egyetemi rektorokat és a Fidesz oktatáspolitikusait is megzavaró mondat egy az utolsó pillanatban bemásolt grafikonnal került a tervbe.
A Széll Kálmán Terv oktatásról szóló fejezetéből még a szerkesztés lezárása előtt nem sokkal is hiányzott egy rész. A portál információ szerint a terv készítői a Fideszben lezajlott vita idején úgy tudták, hogy a hiányzó részt majd a nemzetgazdasági tárca küldi el. A minisztérium el is küldte a hiányzó grafikont, amely a reáltudományos és műszaki képzésben tanulók arányát ábrázolta. Az utolsó pillanatban beillesztett rész alatt azonban ott maradt, a kiadvány egészétől eltérő betűtípussal olvasható Naszvadi György államtitkár megjegyzései is. Az államtitkár megfogalmazását, „a költségtérítéses képzés fokozatos kivonását” legtöbben a fizetős képzések megszüntetésének értelmezték.
Ugyanakkor a Magyar Nemzetnek már a múlt héten is úgy fogalmazott több oktatáspolitikus, hogy ez a rész véletlenül kerülhetett a Széll Kálmán Tervbe. Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője először nem nyilatkozott az ügyben, majd arról számolt be, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium dönt a kérdésben.
Kósa Lajos Fidesz alelnök március 4-én az index.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy a terv nem a költségtérítéses képzések megszüntetéséről szól, hanem arról, hogy a jövőben az állami egyetemeken beszedett tandíjak a képzések valós költségét fejezzék ki. Ez az egyetemi tandíjak emelkedését jelenti, hiszen a képzések költségébe az állam által fenntartott egyetemi infrastruktúra költségét is bele kellene venni.
Az eduline.hu beszámolója szerint a költségtérítéses képzések megszüntetése a Széll Kálmán Terv angol nyelvű változatában már egyáltalán nem szerepel. Igaz ebben a tankötelezettség felső korhatárának lecsökkentése, a szakképzés rendszerének módosítása, és az általános iskolák állami kézbe vétele sem szerelepel. A dokumentum angol nyelvű fordítása szerint a magyar oktatás egyk komoly problémája, hogy túl kevés hallgató jelentkezik reál és műszaki alap- és mesterszakokra. Emellett az angol nyelvű szöveg szerint a magyar felsőoktatás nem felel meg a munkaerőpiac szükségleteinek, ráadásul az állam túl sokat költ olyan képzésekre, amelyekkel a frissdiplomások csak nehezen vagy egyáltalán nem tudnak elhelyezkedni.
A terv angol nyelvű fordítsából kimaradtak továbbá a közoktatást átalakító részek, így nem szerepel abban a tankötelezettség felső korhatárának lecsökkentése, a szakképzés rendszerének módosítása és az általános iskolák állami kézbe vétele.