-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasóinkat hírlevelünkben arról kérdeztük, mit mond nekik a „közmunka” szó. Meglepően sok válasz érkezett – de szinte mindegyik kitért arra, hogy a kifejezés valamiképpen rossz értelemben is felfogható.
A közmunkaprogramról sokat olvasni a sajtóban. A törvényhozó egyebek mellett azt várja el tőle, hogy a tartósan munka nélkül maradtakat fokozatosan visszavezesse a munka világába.
Mi úgy gondoltuk, hogy az elnevezéssel gondok lehetnek: nem biztos, hogy a szó bizalmat kelt az érintett munkanélküliek,vagy a munkaadók körében. Ennek egyszerűen az az oka, hogy a bíróságok régóta alkalmazzák a közmunkát büntetésként: elzárás helyett sokakat ítélnek ugyanis közmunkára.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Éppen ezért úgy gondoltuk, megkérdezzük olvasóinkat, mi jut eszükbe a közmunka szóról.
„A közmunka egy lehetőség: vagy leülöd a büntetésed, vagy közmunkára váltod, ha megengedi a bíróság. Bár most a régóta hajléktalan, munkanélküli embereket is beveszik majd ebbe a dologba..” – írja T. G., másokkal egyetemben megerősítve előfeltevésünket.
„Lehetőség, de tudni kell élni vele” – írja nekünk H.A. – „Sajnos, sokan fogják büntetésként megélni, hiszen az is most – kisebb szabálysértésekért, enyhébb bűncselekményekért gyakran ezt szabja ki a bíróság”.
Mondja el nekünk...
Heti hírlevelünkben kérdéseket teszünk fel olvasóinknak. Legjobb, legszellemesebb leveleikből vasárnap esténként közlünk összeállítást.
A jövő heti kérdésünk az volt, hogy önök szerint mi volt 2011 legizgalmasabb szava?
Ön is kaphat értesítést heti feladványainkról, ha – regisztrációt és bejelentkezést követően – a Beállítások linkre kattintva a megjelenő oldalon kijelöli a Hírlevél jelölőnégyzetet – ezt követően a rendszer minden héten megküldi hírlevelünket.
Nem volt ez mindig így, hiszen a szót a szabadságharc leveréséig és a kiegyezést követően más értelemben használták: közmunkának az olyan beruházásokat hívták, melyek révén az állam, az ország gyarapodik. Azaz a Közmunka- és Közlekedésügyi Minisztérium a gazdasági és fejlesztési tárcák elődje lehetett.
Az elmúlt évtizedekben azonban a közmunka büntetésként volnult a köztudatba.
„Kár, hogy összekeveredik a munkanélküliek közmunkája a bíróságok által büntetésként alkalmazott közmunkával. Így esély sem lesz arra, hogy akárki is pozitívan állna ehhez a dologhoz. Pedig a munka fontos dolog!” – figyelmeztet emailjében detona75.
E. I. egy személyes történetet osztott meg velünk: ő közmunkára válthatott egy büntetést. Úgy érezte, az elkövetett hibáért legalább jót tehet – véleménye szerint ezért is nagyon fontos és támogatandó dolog a közmunka. Levelében – hasonlóan sokakhoz – nem tért ki arra, hogy a közmunkát rövidesen munkanélküliek is végzik majd.
A válaszadók egy kisebb része azonosította a közmunkásokat a hajléktalanokkal. Véleményük szerint elsősorban ők szorulnak majd rá erre a munkára.
Legérzékletesebben O. I. olvasónk fejtette ki a kifejezéssel kapcsolatos gondot: „Közmunka – stigma. Olyan stigma, amivel szégyen élni. Büntetés. A munkanélküliek közmunkája éppen ezért ugyanolyan stigma lesz. Nem csak azért, mert kötelezik őket a munkára. Sokkal inkább azért, mert a közmunkás akkor is csak közmunkás: egy büntetés alatt lévő személy. Ezt a közmunkás is így fogja megélni, de az is biztos, hogy munkahelykeresés közben sem kell erről sokat beszélni, mivel a munkaadó sem fogja jó szemmel nézni azt a fura dolgot az illető múltjában.”
Érdemes lenne talán elgondolkodni azon, hogy megkülönöztessük a munkanélküliek közmunkáját a bíróság által kiszabott közmunkától. Erre ad tippet haddel: „Ezt a dolgot sokkal jobb lenne társadalmi munkának, közhasznú munkának nevezni, vagy valami ilyesminek. Akkor nem csúszna össze a két dolog.”
Olvasóink javaslataival rövidesen megkeressük az illetékes minisztériumot is. Minden kedves olvasónknak köszönjük a segítséget, az ötezer forintos könyvutalványt O. I. olvasónk nyerte.