-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Bár tervezték egy szabadkai multietnikus egyetem megalapítását, mégsem lett az ötletből semmi, hiába érdekelné a vajdasági diákokat a kezdeményezés.
Magyarul tanulni Magyarországon ugyebár természetes. Az ország határain túl ugyebár korántsem az. Pedig ugyanúgy szívesen hallgatnának előadásokat az anyanyelvükön a kárpátaljai vagy a vajdasági egyetemisták is.
Épp ezért nem ritka, hogy például az észak-vajdasági kisvárosokban, a magyar határ közelében élők azt a megoldást választják, hogy magyarországi egyetemre küldik a gyerekeiket. Így nemcsak az anyanyelvi oktatást teszik lehetővé a számukra, hanem sokszor jóval közelebb is tudhatják magukhoz őket, mint ha Újvidékre vagy Belgrádba mennének tanulni. Pedig – mondják sokan a fiatalok is – szívesen maradnának mondjuk Szabadkán, ha lenne mód magyarul tanulni.
Az önálló magyar egyetem, sőt egy multietnikus egyetem indítása Szabadkán régóta rebesgetett terv. Ahogy a Magyar Szó vajdasági napilap cikkéből kiderül, most ismét felmerült a kérdés, hiszen az érettségizőknek hamarosan dönteniük kell, melyik intézményben – és melyik országban folytatják tovább az okosodást.
Még 2004-ben vetette fel a Vajdasági Magyarok Szövetsége (a legnagyobb szerbiai magyar párt) a szabadkai egyetem ötletét. Az akkori elképzelés szerint magyarul, szerbül, horvátul, angolul és németül zajlott volna az oktatás. A humán tárgyak mellett menedzserképzésen, közgazdaságtani és mérnökképzésen is részt vehettek volna a hallgatók.
A többnyelvű egyetemnek az lett volna az értelme, hogy például azok a frissdiplomások se kerüljenek hátrányba, akik Magyarországon szereztek képesítést az anyanyelvükön, és visszatérnek Szerbiába – szerbtudás, netán komolyabb idegennyelv-ismeret nélkül.
A tervben szerepelt a regionális együttműködés kialakítása is, számol be a Magyar Szó. A szegedi, pécsi, eszéki felsőoktatási intézmények bevonásával vált volna igazán multietnikussá a szabadkai egyetem.
Hogy mi lett végül az ötlet sorsa? Úgy tűnik, a politikai és szakmai viták közben valahol elsikkadt. A politikusok egymásra mutogatnak, a középiskolások pedig egyelőre hoppon maradnak.