-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Úgy tűnik, kivonul a Google Kínából. A keresőóriás a kínai oldala felett gyakorolt cenzúra miatt döntött úgy, hogy otthagyja a Kelet nagy piacát.
A Google valószínűleg heteken belül leállítja kínai nyelvű keresőmotorját – írta a The Wall Street Journal hétfőn jól értesült forrásokra hivatkozva. Az amerikai szolgáltató távozásával lényegében nem marad nagy külföldi cég a világ legnagyobb és leggyorsabban növekvő internetes piacán.
A Google és a kínai hatóságok az utóbbi hetekben tárgyalásokat folytattak arról, hogy az amerikai internetes óriás milyen keretek között maradhatna Kínában, ha betartja két hónappal ezelőtti fenyegetését, vagyis nem teljesíti a kínai kormány követelményeit ottani keresőportálja, a google.cn cenzúrázását illetően. Ezek az egyeztetések egyre inkább zsákutcába jutnak, és elpárologni látszik a Google azon reménye, hogy kínai keresőoldalát a találatok szűrése, vagyis bizonyos, a pekingi kormánynak nem tetsző keresési eredmények tiltása nélkül működtesse.
Az újság szerint a Google kínai oldalának bezárására fog kényszerülni, ugyanis a pekingi hatóságok nem engedik annak szabad működtetését. Erre utalnak Li Ji-csung (Li Yizhong) ipari miniszter szavai is, aki a napokban újságíróknak elmondta: a Google-nak vállalnia kell a következményeket, ha megsérti a kínai szabályokat.
A The Wall Street Journal szerint az internetes keresők 197 milliárd jüanos (288 milliárd dolláros) kínai piacán a Google részaránya 36 százalék, a legnagyobb szereplő a helyi Baidu kereső 58 százalékkal. Ha a Google elhagyja Kínát, nem marad külföldi vállalat a 400 millió felhasználót számláló, naponta 250 ezerrel bővülő piacon. Kizárólag a helyi cégeken keresztül a kínai kormány könnyebben ellenőrizhetné az információáramlást a világhálón, a kínai internetezők viszont még jobban elszigetelődnének. A külföldi internetes cégek számára politikailag kockázatos vállalkozás Kínában üzletelni a cenzúra szabályait betartva, jogvédő csoportok ugyanis hazájukban támadhatják őket emiatt.
A Google január 12-én jelentette be, hogy megszünteti a google.cn szűrését. A döntést azzal indokolta, hogy Kína szűkíti a véleményszabadság határait, és támadások érték a Google, valamint más külföldi cégek kínai oldalait. A Google arról egyeztetett Pekinggel, hogy döntése mennyiben befolyásolja egyéb ottani szolgáltatásait, például reklámeladásait kínai oldalak számára.
Ha a Google leállítja oldalát, az országon kívülről még mindig nyújthat majd kínai nyelvű keresőszolgáltatást, ahogy ezt tette azelőtt, hogy 2006-ban a google.cn működni kezdett. A kínai internetezők ezenkívül elvben továbbra is használhatják majd a Google egyéb, Kínán kívülről működtetett szolgáltatásait, például a Gmail levelezőrendszert. A kínai kormány persze bármilyen oldalt blokkolhat, de amerikai elemzők szerint ezt nem fogja kockáztatni, mert felhasználók millióit haragítana magára. Peking azt a kevésbé drasztikus taktikát is választhatja, hogy a Google oldalainak hozzáférhetőségét lassítva vagy zavarva szoktatja le azok használatáról a kínaiakat.