-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Immár hivatalos: az előítéleteknek megfelelően a nők és a férfiak valóban másképpen értelmezik a humort.
Shazia Mirza humorista szerint nincs szükség kutatásra ahhoz, hogy megállapítsuk, ha humorról van szó, a nők sokkal kifinomultabbak, mint a férfiak. Véleménye szerint a férfiak ugyanis szinte mindenen nevetnek:
„Elég egy fingós poén és a férfiak már dőlnek is a röhögéstől”.
A timesonline.co.uk cikke szerint a Stanfordi Egyetem kutatói ennek ellenére úgy döntöttek, hogy érdemes tudományos módszerekkel vizsgálni, hogyan értelmezik a humort a nők, s hogyan a férfiak. A kutatás megállapításai szerint a humorral kapcsolatos szexista sztereotípiákra jó okunk van: a nők és a férfiak valóban eltérően értelmezik a viccet, sőt az elvárásaik is teljesen mások ha egy poénról van szó.
A funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat (az fMRI) fejlődésének köszönhetően a kutatók képesek voltak figyelemmel kísérni, milyen agyi területek aktívabbak, amikor kísérleti alanyaik viccet, humoros írást olvastak, hallottak.
A kísérlet során tíz nőt és tíz férfit vizsgáltak fMRI-készülékkel, miközben fekete-fehér karikatúrákat mutattak nekik egy képernyőn. A képek között voltak viccesek, de olyanok is, amelyek mindenféle humort nélkülöztek. A tesztalanyok eközben gombnyomással értékelték, mennyire tartottak viccesnek egy-egy poént. Az fMRI-készülék nyomon követte a lejátszódó agyi folyamatokat, s azt is mérték, mennyi ideig tartott az egyes képek értelmezése – azaz mennyi idő kellett ahhoz, hogy „leessen” a poén.
A vizsgálat során úgy találták, hogy a férfiak és a nők jelentősen eltérő módszerrel értelmezték a vicceket.
A nők esetében a homloklebeny elülső részén található, nyelvértelmezéssel és elemzéssel kapcsolatos területek voltak aktívabbak. Ez egyebek mellett azt is bizonyítja, hogy a nők jobban reagálnak a szójátékra és a narratívára, mint a helyzetkomikumra. A gyengébbnek nevezett nem képviselői valamivel később reagáltak a képekre, azonban jobban is élvezték a csattanókat. A kutatók szerint mindezzel együtt az időkülönbség elenyésző volt.
A vizsgálatot vezető Allan Reiss professzor szerint az eredmények azt támasztják alá, hogy a nők a kifinomultabb humort kedvelik és összetettebb agyi funkciókat használnak az egyes viccek feldolgozásához. Az eredmények arra is utalnak, hogy a nők elvárásai mérsékeltebbek egy-egy viccel szemben, azaz kevésbé számítanak arra, hogy a vicc csattanója szórakoztató lesz – ha pedig mégis viccesnek találják, amit olvastak vagy hallottak, jobban is élvezik azt.
A férfiak ezzel szemben fordítva reagálnak: náluk a jutalom és az örömszerzés centrumának is nevezett agyi terület, az úgynevezett nucleus accumbens aktívabb működését regisztrálták – azaz eleve azzal az elvárással olvassák végig a viccet, hogy meg fogják érteni a csattanót. Ha ez mégsem így történik, sokkal csalódottabbak lesznek, mint a nők.
A humor társadalmi alkalmazásai terén is különbségek mutatkoznak a férfiak és a nők között. Míg a férfiak sokkal inkább élnek az „ellenséges” humor fegyverével egymás kritizálása, avagy dominancia biztosítása érdekében, addig a nők inkább a jobb emberi kapcsolatok és a másik fél megnyugtatása érdekében nyúlnak ehhez az eszközhöz.
Megállapítható tehát, hogy valóban igaz az az évszázados megfigyelés, hogy az altesti humor kedvelői – Shazia Mirza megfigyelésével teljességgel összhangban – jórészt tényleg a férfiak, de az is, hogy a hölgyek elkápráztatásához előnyösebb kifinomultabb humorral próbálkozni...