-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Spanyol kutatók új matematikai modellje szerint az egynyelvűség jelenti a legnagyobb veszélyt a kis nyelvek jövőjére, ennek megfelelően a kétnyelvűség lehet fennmaradásuk egyik titka.
Ahogy a nagyhal megeszi a kishalat, úgy a nagy nyelvek is „megeszik” a kis nyelveket – ezt már korábban is igazolták a nyelvek versengését leíró matematikai modellek. A spanyol Santiago de Compostela Egyetem kutatói azonban finomították a korábbi modelleket, és azt találták, hogy a kétnyelvűség jelentősen segíti a kis nyelvek fennmaradását, erről értesít az ABC News egyik cikke.
Az új modell szerint egy kisebb és egy nagyobb domináns nyelv fennmaradhat egymás mellett, ha a nyelvek hasonlítanak bizonyos mértékig és létezik egy stabil kétnyelvű csoport. A nyelvek evolúciója tehát nem feltétlenül vezet a kis nyelvek kihalásához, legalábbis a matematika szerint.
Az ausztrál nyelvész Nicholas Evans a veszélyeztetett nyelvek szakértője, ő nem ért egyet spanyol kollégáival. A nyelvtörténetre hivatkozva állítja, hogy két nyelvnek még csak hasonlónak sem kell feltétlen lennie ahhoz, hogy egymás mellett békésen megférhessenek. Azzal azonban Evans is egyetért, hogy az egynyelvűség a kis nyelvek halálához vezet. Evans azt is megjegyzi, hogy az emberiség történetében az egynyelvűség számít a ritkábbnak. Pontos adatok ugyan nincsenek, de a világ jelenlegi lakosainak többsége, különböző becslések szerint 52-66 százaléka, ma is legalább kétnyelvű.