-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) nagyon fontos feladata az egész életen át való tanulás elősegítése, ami az Európai Unió egyik prioritása is - emelte ki Vizi E. Szilveszter akadémikus, a TIT újjáválasztott elnöke, aki a szervezet kecskeméti tisztújító közgyűlése kapcsán nyilatkozott szerdán az MTI-nek.
A TIT alelnökévé Falus András akadémikust és Tőkéczki László történészt választotta újra a közgyűlés.
Mint Vizi E. Szilveszter kifejtette, a XXI. században a tudomány rendkívül gyors fejlődése miatt tudásunk felezési ideje mindössze öt év.
„Ez azt jelenti, hogy ötévente hasznavehetetlenné válik a korábban megszerzett ismereteink fele. Ennél fogva az iskolai, de a felsőfokú képzés is csupán előkészít a felnőttkorra, a későbbiekben folyamatosan kell frissítenünk tudásunkat” – fogalmazott a tudós.
Vizi E. Szilveszter a TIT tevékenységét ismertetve elmondta, hogy az 1841-ben alapított társulat életében 20 évvel ezelőtt, amikor Szentágothai Jánost választották a szervezet elnökévé, "rendszerváltás" történt, megújult a tudományos ismeretterjesztés.
„Ennek értelmében a kecskeméti közgyűlés jubileuminak tekinthető” – mondta.
Szentágothai Jánost Benkő Lóránd Széchenyi-díjas nyelvész követte az elnöki poszton, 2000 óta pedig Vizi E. Szilveszter áll a szervezet élén.
„Az elmúlt húsz év alatt 2,8 millió hallgató vett részt a TIT társadalomtudományi tanfolyamain és előadásain, a természettudományi tárgyúakon pedig 5,9 millió” – sorolta az eredményeket a TIT újjáválasztott elnöke. Ismertetése szerint 270 ezren vettek részt a TIT szervezésében olyan képzéseken, amelyeken egyebek közt komputerkezelésre, varrásra oktatják a jelentkezőket, a közhasznú képzésben pedig 113 ezren vettek részt. Exponenciálisan emelkedik a különböző szakkörökben és versenyekben való részvétel, amelyeknek húsz év alatt 1,9 millióan voltak részesei.
„Tavaly 260 ezren vettek részt a szakkörökben és versenyeken” – emelte ki Vizi E. Szilveszter.
Mint rámutatott, a TIT prioritásai közé tartozik a nyelvoktatás is, hiszen korunkban a munkavállalás, a gazdaság, a kereskedelem szempontjából létfontosságú az idegen nyelvek ismerete.
„Formájában és tartalmában egyaránt megújult a nyelvoktatás és nyelvvizsgáztatás rendszere. A társulat TELC-programja keretében egész Európában érvényes nyelvvizsga-bizonyítvány szerezhető négy nagy világnyelvből - angolból, németből franciából, s újabban oroszból. Tavaly a tanfolyamainkon 30 ezren tettek sikeres nyelvvizsgát” – ismertette a TIT elnöke.
A társulat újabban a határon túlra is kiterjesztette működését, ennek jegyében Márton László, a gyergyószentmiklósi felnőttképző intézet vezetőjének személyében első ízben van határon túli tagja a TIT Elnökségének.
Az akadémikus kitért a TIT kiadói tevékenységére is - a társulat jelenteti meg az egyedülálló ismeretterjesztő lapokat – az Élet és Tudományt, a Természet Világát és a Valóságot, amelyek színesedtek és tartalmukban bővültek.
„A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat a társadalom legkülönbözőbb rétegei számára szervez képzést, s noha sok esetben állami feladatokat vesz át, megszégyenítő, mindössze 29,5 millió forintos támogatást kap” – jegyezte meg az akadémikus.
A szervezet költségvetése 1,5 milliárd forint, a hiányzó összeget a tanfolyamok bevételei, valamint a pályázatokon nyert pénzek biztosítják. Újabban a TIT uniós pályázatokon is részt vesz, mégpedig sikerrel, eddig 660 millió forintos támogatást nyert.
„Versenyképességünket az Európai Unión belül és a világban jelentősen befolyásolja, hogy mennyire képzett, milyen tudással, milyen nyelvismerettel bíró állampolgárai vannak” – hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter, kifejezve reményét, hogy a jövőben a társulat szerteágazó tevékenysége a korábbinál lényegesen nagyobb költségvetési támogatásban részesül.