-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Minden rendben Szlovákiában – ezt sugallják legalábbis a szlovák miniszterelnök-helyettes nyilatkozatai. Szerinte a nemzetiségek nem panaszkodhatnak.
Dusan Caplovic meg van győződve arról, hogy a jelenlegi 20 százalékos kisebbségi nyelvhasználati küszöb megfelelő mértékben biztosítja a nemzetiségek jogát anyanyelvük használatára.
A szlovák miniszterelnök-helyettes hétfői pozsonyi sajtóértekezletén arra utalt, hogy a szlovákiai kisebbségek csak akkor használhatják anyanyelvüket a hivatalokban, ha a lakosságon belüli arányuk egy adott településen eléri a 20 százalékot.
Caplovic kérdésre válaszolva reagált az Európa Tanács (ET) Miniszteri Bizottságának álláspontjára, miszerint ez a küszöb problémát jelent, s ezért a bizottság a szlovák hatóságokat felülvizsgálatra szólította fel.
„Az általános mércét ugyanúgy tiszteletben tartjuk, mint mások Európában. A 20 százalékos határ teljesen megfelelő” – szögezte le Caplovic, aki a nemzeti kisebbségek ügyeivel is foglalkozik.
Az ET Miniszteri Bizottsága ezt a korlátozást azonban nem tartja összeegyeztethetőnek a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájával, amelyet Szlovákia is elfogadott. A bizottság ugyanakkor azt ajánlja Szlovákiának, hogy csökkentse a különleges iskolákba járó roma gyerekek számát.
„Nagyon szeretem ezeket a teoretikusokat, akik Strasbourgból akarják megmondani, hogy miként nézzenek ki a dolgok, de soha egy roma telepet nem látogattak meg Szlovákiában” – jelentette ki Caplovic. Szerinte a romakérdésben Szlovákiában az utóbbi években komoly előrelépés történt.
A szlovák külügyminisztérium múlt heti jelentése szerint az ET Miniszteri Bizottsága a Szlovákiával foglalkozó ajánlásokat tavaly fogadta el. A regionális nyelvi charta alkalmazásáról szóló harmadik jelentést 2012-ben kell benyújtania Szlovákiának, amely 2001-ben csatlakozott a chartához.