-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„Tudomány mindenkinek – A megújuló energiákkal és fenntarthatósággal kapcsolatos hazai eredmények disszeminációja” címmel zárult le egy 2 éves fejlesztési folyamat a Kossuth Klub TIT és a Miskolci Egyetem együttműködésében.
A TIT Kossuth Klub Egyesület és konzorciumi partnere, a Miskolci Egyetem több mint 136 millió forint uniós támogatást nyert el az Új Széchenyi Terv keretében, Tudomány mindenkinek – A megújuló energiákkal és fenntarthatósággal kapcsolatos hazai eredmények disszeminációja címmel. A 2 éves projekt időtartama alatt a következő projektelemek valósultak meg:
- Egy roadshow tematikája keretében a szervezők 6 helyszínen több mint 10000 érdeklődőt bevonva népszerűsítették a környezetvédelemmel, fenntarthatósággal, energiahatékonysággal kapcsolatos ismereteket.
- A tudományos disszeminációs technikák elsajátítására vonatkozó képzések valósultak meg a Miskolci Egyetemen.
- Szabadegyetemi előadássorozatok keretében 3 vidéki helyszínen 56 kurzust bonyolítottak le.
- A projekt keretében létrejött a magyar tudományos kutatási eredményeket közérthetően kommunikáló Tezaurusz rendszer.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A szervezők – a projekt zárásaként – konferenciát tartanak 2015. február 27- én a Miskolci Egyetemen, amelynek keretében előadást tart Kiss Gábor Miskolc Város alpolgármestere, valamint az északkelet-magyarországi régió jelentős cégeinek képviselői, akik beszámolnak a megújuló energetika témakörében szerzett gyakorlati tapasztalataikról. Zárásként Gyenes Ádám, a TIT Kossuth Klub Egyesület igazgatója ismerteti a projekt eredményeit.
A projekt átfogó célja az volt, hogy a konzorciumi partnerek támogassák a hazai felsőoktatás és a magyar tudomány eredményeinek megismertetését, növeljék társadalmi elfogadottságukat, valamint fokozzák a kutatók, oktatók, a tudományos oktatási intézmények, műhelyek nemzetközi elismertségét és elősegítsék a tudományos utánpótlás biztosítását az oktatói és a kutatói életforma népszerűsítésével. A programelemek arra szolgáltak, hogy a szervezők különféle célcsoportokat megszólítsanak, eljuttassák a környezetvédelemmel, fenntarthatósággal, energiahatékonysággal kapcsolatos ismereteket, tudatosítsák az egyéni felelősséget, közösségi összefogásra és cselekvésre ösztönözzenek. A roadshow programjait Miskolcon, Poroszlón, Ózdon, Karcagon, Kazincbarcikán és Nyíregyházán rendezték meg.
A szervezők fontosnak tartották, hogy a tudományos kutatások legújabb eredményeit megismertessék az észak-magyarországi régió, főként hátrányos helyzetű kistérségeiben élő lakosaival, és közelebb hozzák őket a megújuló energiák és a környezeti fenntarthatóság egyes aspektusaihoz, valamint a szemléletüket ezeknek a technológiáknak a használata irányába mozdítsák el.
Mindezek mellett kiemelt küldetés volt, hogy a fiatal korosztályt is bevonják az ismeretterjesztésbe, hiszen a feltörekvő generáció mentalitása nagyban fogja befolyásolni a fenntarthatóság jövőbeni kérdéseit. A program keretében a Miskolci Egyetemen valósult meg a Kossuth Klub által 2013-ban 18. 2014-ben pedig 19. alkalommal az Országos Tudományos és Technikai Diákalkotó Kiállítás. A 2013. évi megmérettetésen 26, a 2014. évin pedig már 24 projektet mutattak be és zsűriztek.
A versenyzők Magyarországról, Szerbiából és Erdélyből érkeztek. A nyertes projektek alkotói részvételi lehetőséget kaptak a Nemzetközi Tudományos és Technikai Szabadidő Mozgalom (MILSET) által megrendezésre kerülő, 2013-ban az Expo-Sciences International nemzetközi, 2014-ben az Expo-Sciences Europe európai diákalkotó fesztiválon. Mindkét évben további kiemelkedő projektek alkotói szaktábori részvételi lehetőséget nyertek, a legsikeresebb pályaművek diákalkotóinak felkészítésében kiemelkedő szakmai és szervező munkát vállaló pedagógusokat könyvutalvánnyal díjazták.
A Szabadegyetemi előadásokat három vidéki helyszínen tartották: Debrecenben, Egerben és Miskolcon. Több mint 1500 hallgató vett részt az eseményeken; többségük középiskolás volt. A tematikák a zöld energiák, a fenntarthatóság és az energiaszegénység kérdéskörét járták körbe, annak érdekében, hogy a programban résztvevő előadók alternatívákat kínáljanak a felnövekvő generációnak a továbbtanuláshoz.
A tevékenységek között szerepelt továbbá egy online tudományos ismeretterjesztő portál kialakítása – „TEZAURUSZ XXI.” címmel – hazai és határainkon túli oktatók, kutatók eredményeiről.
A projekt keretében a Miskolci Egyetemen 2014. november 20-21-én tartott Tudomány mindenkinek – a megújuló energiákkal és fenntarthatósággal kapcsolatos hazai eredmények disszeminációja témájú két napos képzés 13 fő részvételével rendben lezajlott. A sikeres vizsgáért járó tanúsítványt minden résztvevő megkapta.