-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Útirajznak, dokumentumfilmnek, a kulturális sokszínűség demonstrációjának indulnak, majd propagandába csapnak át. Ötvöződik bennük mindaz, ami a legérdekesebb, és ami a legvisszataszítóbb a Szovjetunióban.
A Verzió filmfesztiválon több ígéretesnek tűnő orosz dokumentumfilmet is bemutatnak. Mivel a honlapról csak elég körülményesen lehet kideríteni, hogy melyik filmet hol és mikor tekinthetjük meg, a Rénhírek összefoglalja a leglényegesebb tudnivalókat. Nem ismertetjük a teljes programot, olyan filmeket válogattunk, melyek uráliakról szólnak, uráliakkal közeli kapcsolatban álló népekről szólnak, vagy legalább remény van arra, hogy uráliak is felbukkannak benne.
Századok sötétségéből
Alexander Lemberg / 1931 / 54 min / néma, orosz feliratokkal
Finnugor
A finnugor nyelvű mordvinokról készült film már arról tanúskodik, hogyan alakult át a dokumentarista expedíciós műfaj beállított jelenetekkel és az amatőrök mellett hivatásos színészekkel forgatott agitkává. Az úti beszámolót ideológiai célzatú történelemkép váltja fel az egyház és a földesurak által kizsákmányolt mordvinokról. Az új rendszer ellenben fejlődést hozott, a kolhoz meghonosította az új mezőgazdasági módszereket. A műfaji szabályok fellazulása animációs betéteknek nyitott teret, amelyekben gúny tárgyává teszik a múlt embereit.
November 7., vasárnap, 12:00 Toldi
A csuvasok földje
Vlagyiszlav Korolevics / 1927 / 60 min / néma, orosz feliratokkal
A csuvasok szoros érintkezésben álltak a marikkal és az udmurtokkal, a magyar nyelv korai jövevényszavai is főleg a csuvasok elődeitől, illetve hozzájuk közel álló, azóta eltűnt népektől származhatnak.
A Csuvas Autonóm Köztársaság új stúdiójának gyártmánya a forradalom 10. évfordulójára készült. A konvencionális „régen és most” szembeállításra épül, melyben a gyarmati kizsákmányolást felváltja a modernizációt és fejlődést hozó győztes szovjethatalom. A rendező dokumentumfelvételeket párosít beállított melodramatikus, akciós vagy komikus jelenetekkel. A gyenge technikai minőségű filmet végül nem mutatták be. Mai jelentőségét kordokumentumként nyerte el.
November 6., szombat, 12:00 Toldi
A Föld egyhatoda
Dziga Vertov / 1926 / 73 min / néma, orosz feliratokkal
Csak reménykedhetünk, hogy a filmben uráli népek is felbukkanank.
Dziga Vertov 1926-ban készült „vizuális költeménye”, amelyet „a film fogalmának új szintre emeléseként” gondolt el. Végigutaztatja a nézőt a hatalmas Szovjetunión keresztül, a dagesztáni falvaktól a szibériai erdőségekig. A „határvidékek uniójának” filmes megteremtője egyaránt kapott hideget és meleget a művéért: nevezték a „filmeposzok költőjének” és az „egzotikumok hajszolójának”. Az első részben a Tőke idegen, távoli földjét (azaz a Nyugatot) állítja szembe a földrajzilag, gazdaságilag és kulturálisan sokszínű utópikus állammal - a Szovjetunióval.
November 3., szerda, 16:15, Toldi
Dagesztán
1927 / Szergej Liamin / 21 min / néma, orosz feliratokkal
Tunguzok
1927 / Jelizaveta Szvilova / 12 min / néma, orosz feliratokkal
Buhara
1927 / Jelizaveta Szvilova / 12 min / néma, orosz feliratokkal
Adigeföld
1928 / Iakov Kornyilev / 14 min / néma, orosz feliratokkal
Kamcsatka
1927 / Nyikolaj Konstantyinov / 31 min / néma, orosz feliratokkal
A tunguzok, más néven evenkik vagy orocsonok Szibériában élnek, legnyugatibb csoportjaik érintkeznek a nyenyecekkel és a hantikkal.
A Föld egyhatodához forgatott hatalmas anyag felhasználásával több rövidfilm is készült. Az Adige föld például jól szemlélteti az expedíciós műfaj átmenetét Vertov alapvetésétől a programban utolsóként látható filmig; Vertov munkatársa, Nyikolaj Konsztantyinov ezzel szemben tényszerűen számol be a távoli Kamcsatka-félszigeten tett utazásáról.
November 4., csütörtök, 16:15, Toldi