-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Minden idők legsikeresebb finn bélyegsorozatát dobta piacra a finn posta. De vajon kinek az emlékére?
Touko Laaksonen 1920-ban született Délnyugat-Finnországban, Turku közelében. 1939-ben Helsinkibe költözött, ekkor kezdett szabad idejében erotikus képeket rajzolni. Elsősorban férfias munkásokat rajzolt emlékezetből. Ezeket a rajzokat senkinek sem mutatta meg, amikor pedig 1940-ben bevonult, megsemmisítette őket. A háború alatt légvédelmi tisztként szolgált. Itt fedezte fel az egyenruhás férfiak iránti vonzalmát. Később gyakran rajzolt férfiakat katonai egyenruhában, különösen a Wehrmacht egyenruháját kedvelte. Bár a náci ideológiát és a rasszizmust elutasította, az egyenruhát igen szexinek találta.
A háború utáni munkái még lágyabbak, romantikusak voltak: ekkor még elsősorban a középosztályhoz tartozó férfiakat rajzolt. Később azonban áttért a munkásosztály sztereotipikusan férfias alakjainak, tengerészek, motorosok, építőmunkások ábrázolására, ekkor jelentek meg képein a drámai kompozíciók, magabiztos testtartású izmos testek és a távoli, egzotikus helyszínek.
1956-tól kezdtek el képei megjelenni az amerikai Physique Pictorial magazinban, Tom, majd Tom of Finland álnév alatt. Munkásságára jelentősen hatottak az amerikai törvények, melyek tiltották a homoszexuális aktusok nyílt ábrázolását. Éppen ezért a meleg közösség tagjainak be kellett érniük az izmos pózoló, ám nem egyértelműen szexuális tartalmú képekkel. Az ilyen képeknek külön műfaja is kialakult: neve beefcake – szó szerint ’marhahústorta’ –, a nőket hiányos öltözetben, de a melleket és a nemi szervet takarva mutató képek cheesecake ’sajttorta, túrótorta’ nevének mintájára. Amikor a hatvanas években a cenzúra enyhült, Laaksonen képei is explicitebbekké váltak, megjelentek rajtuk a nemi szervek is. A hetvenes években már homoerotikus képregénye is megjelent, ettől kezdve rajzaiból élt. Stílusa egyre inkább a fotórealisztikus ábrázolás felé tolódott el: az ezek alapjául szolgáló fényképeket ő csak eszköznek tekintette, de a művészettörténészek ma már önálló műalkotásokként foglalkoznak velük.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
1979-ben egy barátjával saját céget hozott létre, 1984-ben pedig megalapította a Tom of Finland alapítványt, mely homoerotikus műalkotások gyűjtésével, megőrzésével és kiállításával foglalkozik. Erre az alapítványra büszkébb volt, mint műveire. 1995 a Tom of Finland Clothing Company Laaksonen munkáin alapuló ruhamodelleket kezdett forgalmazni.
Halála évében, 1991-ben életrajzi film készült róla, mely a következő évben elnyerte a legnagyobb finn filmes elismerést, a Jussi-díjat.
2014 szeptemberében a finn posta Tom of Finland-emlékbélyegeket adott ki – a Helsingin Sanomat szerint a legjobbkor. A bélyegek hamar eltűntek a kisebb kereskedésekből, a világ 178 országából rendeltek belőlük a posta honlapjáról. A posta illetékesei úgy vélik, hogy a Tom of Finland-sorozat minden idők legsikeresebb finn bélyege. A cikk szerint a bélyeg sikerének hat fő oka van:
- A világ sok országában hasonló bélyeget egyáltalán nem bocsátanak ki.
- Az azonos neműek házasságáról szóló viták a világban a figyelem középpontjába állítják a homoszexuálisokat.
- Az USA-ban a nyáron jelent meg egy Harvey Milk melegjogi aktivista emlékének szentelt bélyeg, mely szintén nagy figyelmet kapott.
- Még több megrendelés érkezik Nagy-Britanniából egy a bélyegről szóló rádióadásnak köszönhetően.
- A Reuters hírügynökség is figyelmet szentelt a bélyegnek, a hír bejárta a világot.
- Sok finn is érdeklődik a bélyegek iránt, mivel nagy sajtófigyelmet kapott, sokat beszéltek róla.
A finn posta a nagy érdeklődés ellenére nem tervez utánnyomást: maradjon meg ritkaságként azoknak, akiknek sikerült belőle szerezniük.
Ajánlott olvasmányok
Tom of Finland és a kapcsolódó oldalak