-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 40 @Sándorné Szatmári: 41 válaszomhoz kiegészítés ként: Az általános minősítést...2025. 01. 23, 09:51 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Négy kategóriából hármat a hantik nyertek, ráadásul három ezüstérmet is elhoztak (igaz, kettőt megosztva). A legeslegnagyobb finnugor csoda díját azonban egy meg nem hirdetett kategóriában, a matematikai szekcióban kell kiosztani.
Korábban a nyest.hu is beszámolt róla, a Rénhírek is foglalkozott vele, és most megszületett a végeredmény. Megtalálták a finnugor világ hét csodáját. A finugor.ru beszámolója szerint a végeredmény a következő.
(Forrás: A szerző)
A természet kategóriában az első helyet a Hanti-Manysi Autonóm Körzetben, Szurgut mellett található Párduc-hegy (Барсова гора) nevű nemzeti park nyerte. (Igen, ez az a Szurgut, melynek olajcége a Mol körül sertepertélt.) Ugyanebben a kategóriában került a győztesek közé a rénszarvas, mely több uráli néphez köthető, továbbá a komiföldi Jugid va (Tiszta víz) nemzeti park; a vepszeföldi Simozero nevű tó; az udmurtföldi Zajakinóban található cédrusfenyőliget; a kozminói sarjerdő, a nyenyecek szent erdeje; illetve a mordvinföldi Szmidovics tájvédelmi körzet.
A kultúra kategóriában szintén a hantik nyertek:az első helyet a Macskakönyök földje című folklórgyűjtemény szerezte meg, majd a hanti-manysi Liling szojum (Élő folyócska) etnokulturális oktatási központ; Lapso Peduny, egy udmurt mesefigura; az erza tavlai játékfigura; a karjalai Kinerma (Kinyerma?) település; a nyenyec Hebigya tyen (Szent emlék) emlékmű, illetve az onyegai és belomorjei sziklarajzok Karjalából.
Az ünnepek kategóriában a hanti medveünnep került ki győztesen, ezüstérmes a peledes ajo nevű mari dalosünnep; bronzérmes a moksa aksa kelu (Fehér nyírfa) nevű ünnep. Ezeket követi az obi-ugorok és nyenyecek varjúünnepe; a mordvin bárányszurdoki (baran-latkói) imádkozás; a komi amatőr zeneszerzők Vaszilej nevű versenye, illetve az udmurt vöröshajúak fesztiválja.
Az egyetlen kategória, melyet nem a hantik nyertek, a műemlékek kategóriája volt. Itt az aranyérmet Sztyepan Erza erza szobrász munkái nyerték, az ezüstöt a juilszki erődítmény (Hanti-Manysi nemzetiségi Körzet), a bronzot az idnakari erődítmény (Udmurtia) nyerte. A dobogóról lemaradt a nyenyecek nyeszi temploma; a mari Csumbelat-hegy, a számi labirintusok, és, tessék kérem kapaszkodni, a szigligeti vár!
Még mielőtt valaki sajnálni kezdené, hogy a finnugor világnak ennyi csodája van, amelyről nem tud, gyorsan szeretnénk leszögezni, hogy ezek nagy része a finnugristák, sőt, időnként az adott nép szakértői számára sem ismertek. A lista egyébként több furcsasággal is kitűnik, például egyetlen finn vagy észt csoda sem szerepel, az egyetlen magyar is csak éppen hogy. Nem világos, miért hanti a medveünnep, és nem legalább obi-ugor. Az is furcsa, hogy a csodaműemlékek listájára két olyan is felkerült (az idnakari és a csumbelat-hegyi), ahol ma gyakorlatilag semmi sem látható. A kultúra kategóriában is nem egy olyan nyertes van, amelynek inkább a műemlékek kategóriájában van a helye.
A legnagyobb finnugor csodának mégis azt tarthatjuk, hogy a finnugor világ hét csodájából rögtön huszonnyolc van.