Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Általában jó az ha az ember kibeszéli az örömét és bánatát.Jó volna ha nemzetek is kibeszélnék a véleményüket és kommunikálhatnának egymással kizárva a politikusokat.Sajnos feszült lett a magyar-román viszony az utóbbi években a szélsőséges politikai vélemények miatt.Még a politikusok is tesznek rá egy lapáttal és majdnem diplomáciai gond lett volna.Vajon ez a totális szembeállás és szembeállítás a járható út?A politikusoknak nagyon megéri a szélsőséges nézetek hangoztatása,mert erre vevő a polgár.Addig eszébe sem jutott hogy a másik nemzetbeli ellensége,de amikor megszólal egy politikus annak hisz és áll a bál.Ezt az elterelő hadműveletet azért is vetik be,mert szeretnék elterelni más fontosabb gondokról a lakosság figyelmét.Mert a nép miről beszél? Védjük meg a hazát az ellenségtől.Nem arról beszélnek,hogy nagy baj van.Ezért veszélyes a szélsőséges nacionalizmus.A magyar és a román kormány végül tűzszünetet kötött,mert az EU-ban nem lehet harcolni egymás ellen.Ráadásul NATO tag a két ország.Sajnos a parázs izzik és nem lehet tudni mikor lángol fel ismét.
Szokás azt mondani,hogy a békeidőbeli magyar kormányzat a legjobb nemzetiségi politikát folytatott.Több történész dicséri a Magyar Királyság nemzetiségi politikáját.Van benne sok igazság,de hogyan tekintik a nemzetiségek ezt a politikát? A Nyelv és Tudomány cikkében olyat is olvashatunk,melynek nem nagyon örvendünk.Kialakult a nemzetiségek önrendelkezésének a vágya az Osztrák-Magyar Monarchiában.Vajon miért?Valami okozhatta ezt az érzést.Az autonómia lett volna megoldás?
A cikket elolvashatják a
nyest.hu-n
Idézet a cikkből :
Bár az anyanyelven való oktatás 1868-ban, a nemzetiségi törvényben (1868:XLIV. tc.) megfogalmazott elve sértetlen maradt, egy 1879-es, Trefort Ágoston miniszter nevéhez köthető törvény előírta a magyar nyelv kötelező oktatását a népiskolákban. 1883-ban hasonló szellemű törvény született a középiskolákról is. Később az óvodákban is kötelezővé vált a magyar nyelv. Összességében azonban a „magyarosítás” ilyen útja önmagában kevéssé nevezhető sikeresnek: a magyarság magyarországi aránya az összlakossághoz képest 1880-ban 46,7% volt, 1910-ben pedig 54,5%.