Kövessen, kérem!
A nyelvész majd megmondja
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Írjon! Nekünk!
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Valóban szláv szó-e a megye és mezsgye szavunk
Valóban szláv szó-e a „megye” és a „mezsgye” szavunk
Késztetés-eredmény szókapcsolatunk más megvilágításba helyezi a
Wikipédiában olvasható magyarázatot, miszerint megye szavunk az „ős szláv 'média' (közép)” szóból, a mezsgye szavunk pedig a bolgár szintén szláv „mezsda” szóból eredne.
Bevezetésként néhány szó a magyar nyelvben fellelhető késztetés-eredmény szókapcsolatokról melyet Szatmári Sándorné (írói néven: Szatmári Magdolna) írt le első ízben.
Alapvetően három „toldalék rendszerben” fordul elő, mindhárom esetben döntően a keletkezett szófaj ige (határozó és melléknév is lehet). A szótő gyakran ma is értelmes szó, de lehet ismeretlen eredetű is. Mivel olyan régi alakok is előfordulnak, melyek pl. az „ott”, „itt” szavak alakját is következetesen megmagyarázzák, sok esetben maga a késztetés-eredmény szókapcsolat nem tisztán, csak következetesen lekövethető formában maradt ránk.
A/
„-szt és -d(t)” toldalékolással:
Pl: maraszt/ marad(t)
B/
„-ít és -ul/-ül” toldalékolással
Pl: mozdít/ mozdul, perdít/ perdül
(A „B/ verzió” sok esetben az „A/ verzió” tovább fejlődött változata új jelentéssel.)
C/
„-int és -an/-en”
Pl: koccint/ koccan, lebbent/ lebben
Az „-(o)gat/ -(e)get” gyakorító képzővel toldott szavak késztetés igék, míg az eredmény alakok
„-o(n)g/ e(n)g, ö(n)g” toldalékkal más szófajúak is lehetnek.
Pl.: (gördít, gördül//) görget, GÖRÖG.
„Megye” (korrektül: medje) szavunk fentiek (A/) ismeretében joggal feltételezett „me-” szótöve valószínűleg hasonlóan módosult, mint a „jó/ javít” esetében (az „ó” „a”-ra).
A „megy” és „megye” szóalakok hasonló (régies) fejlemények, mint a „men (ember, ma nem magyar szó), mén (megy vidékiesen) ”/ „mene vala (régies igealak a ment-re) ”, „fon, fón (hang, ma nem magyar szó)/ fona vala (régies igealak)”.
Bár ma csak rekonstruálni lehet többek között a megyéhez köthető menni ige késztetés-eredmény alakját a jelenleg még „sértetlen” hasonló alakú szavak mintájára, felhasználva az ide köthető, az eredeti formára szabályosan visszavezethető, módosult szavakat, bizonyosnak vehető az alábbi késztetéspár valamikori alakja:
„MESZT (késztetés) / MED(T) (eredmény)”.
A késztetés igéhez köthetők:
A „messze (magyarul határozó, németül vásár)”, „messzire, meszto (oroszul hely)”,
„mess!, me(d)tssz! (mecc!)” a késztetés formára utal.
Az eredményhez köthetők:
A „mettől (medtől), meddig (medtig) oda-vissza hasonulás?!”, „megy (medj, a „j” itt „lágyító” hang?!)” és a „MEGYE („medje”) mely főnévvé módosult, valamint a „MEZSGYE „messdje”, mely egyfajta „eredmény-késztetés”, a „medtszt (kimondva „mecc)” „-ss(d)!”-es felszólító változata főnévi formában, na és főnév a MEDve (aki ugye szereti a MÉZ(e)t, ami a késztetés igéből levezethető..:)) ..
Nem magyar kifejezések ma: „med” („gyógy” jelentéssel), „med” („őrült” jelentéssel), „med” („közép” jelentéssel, pl. „medina”) stb..
Mivel láthatóan sok nyelvben, sokféle jelentéssel megtalálható a „meszt/ med(t)” késztetéspár valamelyikének közeli alakja különböző de kapcsolható jelentéssel, utal arra, hogy nagyon régi nyelvtani „alakulatról” van szó.
A magyarban „-szt/ -d(t)” toldalékú késztetéspárok nagy számban változatlan formában megtalálhatók. Sok esetben az előbbiekhez hasonló „visszafejtéssel” bővíthető ezek köre.
A „megye” és a „mezsgye” szavunk a fentiek ismeretében semmi esetre sem lehet szláv eredetű, sokkal inkább régi késztetés-eredmény párunk, a „meszt/ med(t)” toldalékolt képződménye.
Bp. 2013. 07. 22.
Szatmári Sándorné
Vissza
Nyitotta: mederi, 2013. 07. 22, 11:38
Hozzászóláshoz lépjen be vagy regisztráljon.
Megjelenített tételek:
Vissza
Hozzászóláshoz lépjen be vagy regisztráljon.
Megjelenített tételek: