Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kacsa!Az ördög az török ÖRDEK, angol DRAKE 'kacsa'. Az obi ugoroknál is kacsa az ördög.http://gepeskonyv.btk.elte.hu/adatok/Magyar/5Klima/Fgrsagismsegedanyagok/Hitvilag/hitvilaltjell.htmA csertovszkyból nem lesz Csörsz, a sumér meg nem ördekel.
Az általad feltett link írja:
"Elképzelhető, hogy a finnugorokhoz az ősiráni kultúrkörből került. A
finnugoroktól délre, a sztyeppövezetben lakó ősiráni csoportokkal a finnugorság
kapcsolata folyamatos volt. Feltételezhető, hogy a bronzkorban valamilyen
ősiráni nyelvet beszélő közösségek (a balanovói és abasevói régészeti kultúrák
egyes csoportjai) be is telepedtek a finnugorok közé."
---
1. Szerinted kik voltak azok az "ősirániak", hol éltek, és főleg, hogy melyik időszakba helyezhetjük őket? Ősiráni = szkíta-szaka? (a magyarok legtöbbjét adó y-haplocsoportom pont szkíta-szaka)
2. Angol drake = gácsér, sárkány. Nem állítom, hogy a kettő valahol ne lenne kapcsolatban, de a fenti link igencsak Mezopotámia-Sumér felé vezet, még akkor is, ha téged nem érdekel.
3. Csertovszky: ebből már tényleg nem is lesz, mert ez a szó kései fejlemény, az biztos; a Csörsz ennél korábban alakult ki. A mári nyelvben az ördög = csört/csort és ude.
4. Érdekes ez a kacsa-téma:
SUMÉR:
uz [DUCK] (57x: ED IIIa, ED IIIb, Old Akkadian, Ur III, Old Babylonian) wr. uz; uzmušen "wild duck" Akk. ūsu
MÁRI:
uzo ludo = gácsér (kacsa)
Kacsa!
Az ördög az török ÖRDEK, angol DRAKE 'kacsa'. Az obi ugoroknál is kacsa az ördög.
http://gepeskonyv.btk.elte.hu/adatok/Magyar/5Klima/Fgrsagismsegedanyagok/Hitvilag/hitvilaltjell.htm
A csertovszkyból nem lesz Csörsz, a sumér meg nem ördekel.
Csörsz valószínűleg 'ördög' lesz. A finnugor mári nyelvben is csört = ördög, valamint ude = ördög.
Az ude a sumér udug és magyar ördög szavakkal felel meg (jelentésük: 'ördög'), a csort, csört pedig a sztyeppi szlávban is megtalálható, de a mongolban csötgör vagy mi.
Végül is az lett a poén, hogy közvetlen a befejezés előtt félbehagyták a munkát. :)
Tatárhányás:
http://www.hetfalu.ro/lapok/02_h01.html
Ott tartunk, hogy "Zeusz kezéből sem maradhat el a villám ..."
- Anyja neve RHEA, ami görögül azt jelenti: "ῥέω" ( rheo) 'ömlik, áramlik'.
- Felesége HÉRA neve jelentése: έρα 'föld'. (szerintem)
- Míg északon a madárberkenye (ROWAN), délen a gránátalma ( ῥόα) jelképezi a termékenységet.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rhea_(mythology)
A barázda, árok, folyómeder a Föld nőiségére utalnak. A becsapó villám az égisten és a földistennő násza. (szerintem)
Nem vesszük rossz néven, ha kellő komolysággal mások is bekapcsolódnak a munkába.
"... A késztetés-eredmény szókapcsolat is utal erre:balít (oroszul: megbetegít)// balul (üt ki)..."- Unatkozol, Mederi? A "késztetés" nem mindig vezet "eredményre", de azért csak próbálkozzál! Köszönjük!
A "Balogh" név eredetével kapcsolatos megjegyzésére reagáltam (ami valóban nem kapcsolódik az eredeti témához, de ekkora "felborzolódásra" azért nem adhat okot, bocs!!)...
"... A késztetés-eredmény szókapcsolat is utal erre:
balít (oroszul: megbetegít)// balul (üt ki)..."
- Unatkozol, Mederi? A "késztetés" nem mindig vezet "eredményre", de azért csak próbálkozzál! Köszönjük!
-A vén "csoroszlya" is barázdált arcú (banya) aki a földet elegyengető, ló húzta szerszámról kapta a nevét, és a "csörtető" disznó is mély barázdákat hagy maga után. .-A "balog(h)" elnevezés szerintem az ősi "Bal" isten kultuszáig vezethető vissza, ...
Valami igazság itt is lehet.
---
Találtam még egy forrást, itt csatornaásás a Baal jelentése:
"ba-al: to dig (a canal); to channel ('to divide' + 'digging stick')."
http://tribes.tribe.net/23b649fc-ee19-416d-b6e3-de51fc1e09b0/thread/061f5896-fd39-493c-aca5-3cd3fccf6aee
---
Ha belegondolunk, micsoda csatornahálózatok voltak a Kárpát-medencében többszáz éve...:
"Újabb kutatások szerint már az államalapítást követő évszázadokban a folyóktól induló csatornarendszer hálózta be a Kisalföldet, a Duna alföldi szakaszának partjait, a Tisza és a Körösök völgyét (TAKÁCS K.–FÜLEKY GY.2001)."
http://old.foldrajz.ttk.pte.hu/phd/phdkoord/nv/disszert/disszert_EMM.pdf
Minden elismerésem a tied!! Ebből a körből egyszerűen nem lehet kilépni, és valószínűleg igaz is. Már csak azt nem értem, hogy miféle titkos kapcsolatok húzódnak itt a nevek mögött, mert a Rohan/Rowan név mellett van egy Brazda nevű közös ősapai leszármazotti kapcsolatom is, és te erről szerintem nem is tudtál. Most már ideírom az én nevem is: Balogh, ami talán most, az 1000-3000-5000 éves apai vonal genetikai feltárása segítségével már a plough (szánt, barázdát húz) szóval is összefügghet, nem???? Vagy az egész csak véletlenek sorozata lenne?
Köszönöm! Lehet, hogy valahol meg van írva, hogy a Csörsz árok titkát neked kell megfejtened. ;-)
"igaz, itt a "rovás" szavunkkal is lehet valami kapcsolat, hiszen ha rovunk, akkor árkot mélyítünk a felületbe=gödröt ásunk, mint a róka?"
- Én a sorvezetésre gondolok, mint a RÓNA - RÚNA esetében is.
"Tehát az ásó, és a hárfa hasonlóképpen néztek ki? Balag(ásó)=Balag(hárfa)?"
- Nekem úgy tűnik az eke, és a szöghárfa közt van némi hasonlóság. (angolul HARP 'hárfa' - SCRAPE 'kapar') Talán azonos mesterséghez kötődtek.
Érdekes Orbán Balázs leírása az erdélyi árokrendszerről.
Hogyha CSOROSZOL 'barázdát húz', akkor CSÖRSZ 'barázda'. RUA neve lengyel ROWA 'árok' szintén.Ott van még a RÓNA 'barázda' szavunk, mint a ROWAN nevű szent fa, amibe ugyancsak belecsap a villám.http://www.angelfire.com/ks/larrycarter/Rowan/Tree.htmlHát nem érdekes?Minden elismerésem a tied!! Ebből a körből egyszerűen nem lehet kilépni, és valószínűleg igaz is. Már csak azt nem értem, hogy miféle titkos kapcsolatok húzódnak itt a nevek mögött, mert a Rohan/Rowan név mellett van egy Brazda nevű közös ősapai leszármazotti kapcsolatom is, és te erről szerintem nem is tudtál. Most már ideírom az én nevem is: Balogh, ami talán most, az 1000-3000-5000 éves apai vonal genetikai feltárása segítségével már a plough (szánt, barázdát húz) szóval is összefügghet, nem???? Vagy az egész csak véletlenek sorozata lenne?
-A vén "csoroszlya" is barázdált arcú (banya) aki a földet elegyengető, ló húzta szerszámról kapta a nevét, és a "csörtető" disznó is mély barázdákat hagy maga után. .
-A "balog(h)" elnevezés szerintem az ősi "Bal" isten kultuszáig vezethető vissza, ami a bal kezünk megfelelő használatával is összefügghet (nem ettünk olyan kézzel, ami egyéb, esetleges megbetegedést okozó "egészségügyi funkció" ellátására szolgált..)
A késztetés-eredmény szókapcsolat is utal erre:
balít (oroszul: megbetegít)// balul (üt ki)
*balogat ( bólogat)// balog (balkezes)
Ha balkezes volt valaki (azzal evett), akkor a jobb keze kellett legyen a "bal", mert különben könnyen bajba került, mivel a kézmosás még nem volt divatban evés előtt..:))
Van Kakasbarázda is:
"Az erdõvidéki Kakasbarázda és Kustaly vára rejtélyea riportor a Székely Hírmondó közli A tavaly õsszel lezajlott IV. Erdõvidéki Régészeti Konferencián Sófalvi András a Felsõrákos melletti Kustaly váránál, valamint a Vargyas melletti a Kakasbarázdánál végzett ásatásokról tartott elõadást. Úgy tûnik, hogy a korábbi nézetekkel ellentétben a székelyek mégiscsak építettek várakat, s az sem kizárható, hogy már Árpád magyarjainak bejövetele elõtt ezen a vidéken éltek!"
http://vfek.vfmk.hu/00000097/root/0001/0007/0016-56.html
http://regeszet.org.hu/az-erdovideki-kakasbarazda-es-kustaly-vara-rejtelye/
Hát nem érdekes?
Most egy kicsit eltérek a cím témájától, elnézést kérve, de a balag-"plough"-barázda irány nem kizárólagos, és egy másik irány is érdekes (lehet, hogy ugyanaz a gyökér?). A másik irány a "harper", azaz hárfás:
http://en.wikipedia.org/wiki/Balag
Amit végképp nem értek még, hogy ez miképp jött össze: Harper/Harpur a nevük az ír, genetikailag egy ősapától származó kapcsolataimnak (több is van). A harper szót a német Harfe alakból származtatják, ez azonban gyanús, mert a hárfa felhúrozott fa (húrfa). Magyarból származtatva lenne értelme a Harfe német szónak (Hufe német ősi kapcsolatom is van, de ez nem biztos, hogy ide tartozik, mert annak a régi alakja Huba, és Pata, vagy földdel kapcsolatos a jelentése)...hopp, megint a föld...
A két jelentést viszont összekapcsolhatja egy régi külső jegy:
"A IV. dinasztia-korabeli Egyiptomban Kr. e. 2700-tól vannak adatok ívhárfákra, ezek ásóformájúak"
http://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%A1rfa
Tehát az ásó, és a hárfa hasonlóképpen néztek ki? Balag(ásó)=Balag(hárfa)?
Lehet, hogy az árfa régen ásó volt?
Hogyha CSOROSZOL 'barázdát húz', akkor CSÖRSZ 'barázda'. RUA neve lengyel ROWA 'árok' szintén.Ott van még a RÓNA 'barázda' szavunk, mint a ROWAN nevű szent fa, amibe ugyancsak belecsap a villám.http://www.angelfire.com/ks/larrycarter/Rowan/Tree.htmlHát nem érdekes?
Minden elismerésem a tied!! Ebből a körből egyszerűen nem lehet kilépni, és valószínűleg igaz is. Már csak azt nem értem, hogy miféle titkos kapcsolatok húzódnak itt a nevek mögött, mert a Rohan/Rowan név mellett van egy Brazda nevű közös ősapai leszármazotti kapcsolatom is, és te erről szerintem nem is tudtál. Most már ideírom az én nevem is: Balogh, ami talán most, az 1000-3000-5000 éves apai vonal genetikai feltárása segítségével már a plough (szánt, barázdát húz) szóval is összefügghet, nem???? Vagy az egész csak véletlenek sorozata lenne?
Ez jó!
LENGYEL-VANDÁL ugyanaz a név. Azért hívjuk lengyelnek a polákokat, mert már abban a korban északi szomszédainkat e néven ismertük.
RAUS (RHAUS) vandál király neve jelenti a rókát. Legközelebbi nyelvi adat az oszét ROBASZ, utána az erza RIVEZJ 'róka', és nekünk is van egy RAVASZ szavunk a RÓKA mögött.A hunok királya Attila és Buda előtt RUGA, RHUAS, RUA és RUGILA néven neveztetett.Ismerjük föl benne a RÓKA és a RAVASZ szavakat, és a magyar nyelvet!A villámcsapásról eddig még nem esett szó. Csörsz királyfi halálát az okozta. Figyelsz, Baloch?http://www.felsoharomszek.szek-helyek.ro/index.php/kultura/oeroekseguenk/1441-ruga-halala
Figyelekfigyelek! :-)
Tipikus haláleset: Uzza halálát talán a frigyládából kicsapó "villám" okozta (találtak Perzsiában ókori galvánelemet), pedig csak meg akarta támasztani, nehogy leboruljon. Zeusz kezéből sem maradhat el a villám (Uz-ze-us?).
Rua(hun)=robasz(oszét)=ravasz(magyar)=róka(magyar) nevére már én is gondoltam ilyen összefüggésben.
A Tihanyi alapítólevélben (1055) a róka = "ruuoz"
Az "árok" viszont lengyelül "rowa", ez is hasonlít, és Csörsz árkának legendájához is illeszkedik (igaz, itt a "rovás" szavunkkal is lehet valami kapcsolat, hiszen ha rovunk, akkor árkot mélyítünk a felületbe=gödröt ásunk, mint a róka?).
"Két út áll előttem, melyiken induljak?..." Lehet, hogy egy helyre visz mindkettő?
RAUS (RHAUS) vandál király neve jelenti a rókát. Legközelebbi nyelvi adat az oszét ROBASZ, utána az erza RIVEZJ 'róka', és nekünk is van egy RAVASZ szavunk a RÓKA mögött.
A hunok királya Attila és Buda előtt RUGA, RHUAS, RUA és RUGILA néven neveztetett.
Ismerjük föl benne a RÓKA és a RAVASZ szavakat, és a magyar nyelvet!
A villámcsapásról eddig még nem esett szó. Csörsz királyfi halálát az okozta. Figyelsz, Baloch?
http://www.felsoharomszek.szek-helyek.ro/index.php/kultura/oeroekseguenk/1441-ruga-halala
"A Rasponné hangalak igen hasonló a Rapsóné hangalakhoz, szinte csak egy szóközepi hangátvetés a különbség"
- Van egy érdekes története:
http://www.zalamedia.hu/sovidek/rabsone_u.htm
RAVASZ asszonyság lehetett.
Az asdingi vandálok RAUS és Rapt királyuk vezetésével érkeztek Dácia nyugati részére. Közük lehet a Csörsz árokhoz.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Vand%C3%A1lok
A rókát jelentő szavak közül talán a galiciai RAPOSO hasonlít leginkább, (meg az oszét) RABSÓné nevéhez. Ebből gondolható, hogy a név vandál eredetű.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Vand%C3%A1l_nyelv
"Azt még megjegyzem, hogy korcsosult formában, de a régi Baal istennév mintha ebben a szóban is visszaköszönne..."
- Azt hittem, Mések után Tubál jut majd eszedbe. ;)
Nekem az ördögről a TAIFALok jutnak eszembe (német TEUFEL 'ördög') Talán ellenük építették az árkot.
Old High German tiufal, akin to Old Saxon diubol
http://end.translatum.gr/wiki/Teufel
---
From διαβάλλω (diaballo, “I slander”), from διά (dia, “across”) and βάλλω (ballo, “I throw”)
http://en.wiktionary.org/wiki/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82#Ancient_Greek
---
Greek: βάλλω (vállo, “to attack, to shoot”)
http://en.wiktionary.org/wiki/%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CF%89#Ancient_Greek
---
A fentiek szerint a "tojfel" nem más, mint a támadó (attacker, shooter), akik ellenségként az "ördög" szerepét kapták meg a mitológiában, és aki ellen védekezni kell. Annyit eddig is tudtunk, hogy az ellenség ellen, védelmi célból épült Csörsz árka, de ezen az etimológiai nyomon még nem jártam, köszi.
Érdekes a vall/valló, a vádol (azaz szóval támad) igénk és a görög diaballo/diavallo/diavolo ige hangalaki és értelmi hasonlósága. Ha valaminek a felületét megkapirgáljuk, sokszor meglepődünk, mi van mélyebben.
Azt még megjegyzem, hogy korcsosult formában, de a régi Baal istennév mintha ebben a szóban is visszaköszönne, hiszen Baal nemcsak a termékenység és a vihar, hanem a háború istene is volt.
"Azt esetleg tudod-e, hogy ennek a déli falnak a déli, vagy északi részén volt-e az árok?"
- Nem tudom, sajnos. Lehetséges, hogy a fal a Csörsz árok vonalát követve (mivel az volt a határ) később épült.
"Érdekes ez a Baranja/Baranya szavunk is, talán összeillik egy kaukázusi "török" nép Európába vándorlásával:"
- Baranyai helyneveket próbáltam összevetni a mordvin nyelvvel.
Birján - berjanj ’bad’; Csebény - chemen ’black’; Máza - maze ’fényes’; Mekényes - mekej, mekeng ’hátsó része vminek’ Az oseriates névre OZOLD (Zók), illetve Tolna megyéből OZORA. Egy igen szerény szótár állt rendelkezésre, így az eredmény is az lett.
http://www.freelang.net/online/mordvin.php?lg=gb
- Szerintem középen egy hegyes. (ÖRDög - TŐR; SZaRU - SZÚR hangátvetés)
Nekem az ördögről a TAIFALok jutnak eszembe (német TEUFEL 'ördög') Talán ellenük építették az árkot.
Csörsz árka másképp "Ördög-árok".'Ördög' DEVIL < DEBIL (hangátvetés) < DEILBHAz ördögnek van szarva?Csörsz = Cerf (francia) = szarvas ?Érdekes, majdnem úgy ejtik a franciák a szarvast, mint mi magyarul (szerv~szarvas). Biztos hangutánzó szó, mint a kakukk... ;-)
Érdekes, hogy a szarvas belorusz-orosz-macedón nyelveken eleni, olen, alen. Az alánok kb ebben az időben áramlottak nyugatra... Melyik néphez kötődik a szarvas-szimbólum? Szkíták? Kelták? Magyarok? Mindhárom?
http://en.wikipedia.org/wiki/Cernunnos
Csörsz árka másképp "Ördög-árok".'Ördög' DEVIL < DEBIL (hangátvetés) < DEILBH
Az ördögnek van szarva?
Csörsz = Cerf (francia) = szarvas ?
Érdekes, majdnem úgy ejtik a franciák a szarvast, mint mi magyarul (szerv~szarvas). Biztos hangutánzó szó, mint a kakukk... ;-)
Különös, hogy a Dráva, mint védelmi vonal, miután a Dunához ér, a túloldalt egy fallal folytatódik, amelynek az ÍVe, ha a leomlott részt képzeletünkkel pótoljuk, a Körös menti Csörsz árokhoz vezet. Azt feltételeztük, ez a rész készült el előbb.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Roman_provinces_of_Illyricum%2C_Macedonia%2C_Dacia%2C_Moesia%2C_Pannonia_and_Thracia.jpg
Köszönöm a linket!
Azt esetleg tudod-e, hogy ennek a déli falnak a déli, vagy északi részén volt-e az árok? Ha a déli részén, akkor az északi falhoz hasonlóan az Alföldet védte, ha az északi, akkor pedig az alföldiektől védte a délebbi területek népét.
Meggyőzőbb lenne, ha egy mai mordvin népnévvel vetnénk egybe a mitológiai nevet. Nem?
Bocs, a kérdésed - rövidségében túl sok mindent tartalmazott kimondatlanul - nem volt számomra eléggé egyértelmű.
---
írod: "mind viszonylag kis területen, Baranya megyében találhatók"
Érdekes ez a Baranja/Baranya szavunk is, talán összeillik egy kaukázusi "török" nép Európába vándorlásával:
http://en.wikipedia.org/wiki/Baranjars
"A szkíták ősanyjukat "mermaid" formájúnak tartották mondáikban. Érdekes, hogy ez Ea nevű istenséghez kapcsolódhat. Ava=Ea? Ava=Aya?"
Ős-ős-ősanyánk, aki a legeslegelső volt a föld hátán, még hal alsótesttel rendelkezett. Úgy hívták, Ebi. :)
Az oseriatesek nem az ozero mellett laktak, hanem a DRÁVA mellett. A folyó mordvinul RAVA. Folyóneveink -VA végződésének a latin AQUA-nál mind alakját, mind jelentését tekintve jobban megfelel.
Különös, hogy a Dráva, mint védelmi vonal, miután a Dunához ér, a túloldalt egy fallal folytatódik, amelynek az ÍVe, ha a leomlott részt képzeletünkkel pótoljuk, a Körös menti Csörsz árokhoz vezet. Azt feltételeztük, ez a rész készült el előbb.
ERZA PERZSA? Nem inkább AZERI, ASSZÍR, VAZIRisztáni?
A segítő szellem ÓV és VEZÉRel. A VEZÉR a VEZET szavunkból képződhetett, úgy mint a BÚVÁR a BÚVIKból.
Kíváncsi volnék, maradt-e nyoma Pannóniában.MOKSA név változatai helynevekben:MECSEK; MagyarMEKCSE; ErdősMEKCSE; NEMESKE; MÁGOCS; MOHÁCS; MOZSGÓ; BAKSA mind viszonylag kis területen, Baranya megyében találhatók.A római korban ez a terület az OSERIATES törzs területe volt. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Roman_provinces_of_Illyricum%2C_Macedonia%2C_Dacia%2C_Moesia%2C_Pannonia_and_Thracia.jpgA mordvinok AZERnek nevezik a védőszellemet. Ez összecseng az OSERiates népnév tövével, mert azonos eredetű. http://www.angelfire.com/mo/demonice/Goddess/european/mordvin.htmlMeggyőzőbb lenne, ha egy mai mordvin népnévvel vetnénk egybe a mitológiai nevet. Nem?
Ezek nagyon érdekes összefüggések, és sokminden sokmindennel összefügghet.
1. Ha pl a mordvinok AZER-nek nevezték a védőszellemet, akkor annak kapcsolata lehet az ÉZER szóval, mert a segítő-védő-óvó tartalmak e szavaknál igen hasonlóak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eben-Ezer
A "Bibliai nevek és fogalmak"-ban ugyanez a jelentése: segítő, megóvó, megvédő.
2. Az ozero a szelo=tó szláv szó egyik szinonimája egyes vidékeken:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE_%28%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%29
3. Az ava=anya szó, mint istenség az Avas-t, az avar, és a morava (morva-mordva?) szavakat juttatta eszembe.
"a Pallas nagylexikon) első helyen említi a „tilalmas erdő” jelentést, a Révai lexikon ugyanezt a második helyen hozza. Pais Dezső a kutatásai alapján az avas szót az ov, óv igéből eredeztette"
http://hu.wikipedia.org/wiki/Avas
A szkíták ősanyjukat "mermaid" formájúnak tartották mondáikban. Érdekes, hogy ez Ea nevű istenséghez kapcsolódhat. Ava=Ea? Ava=Aya?
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/376200/mermaid
http://oracc.museum.upenn.edu/amgg/listofdeities/aya/
http://en.wikipedia.org/wiki/Enki
4. Mecsek szavunkról inkább Meshek jutott eszembe:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gog_and_Magog
Moksa info-adóm így írta nevük régi alakját: moxel. Az x betű lehetett g, k, h, ksz hang is.
---
"Meggyőzőbb lenne, ha egy mai mordvin népnévvel vetnénk egybe a mitológiai nevet. Nem?"
Melyikre gondolsz? ERZA? Ott hangátvetés lenne, bár nem lehetetlen. A név perzsa kapcsolata sem az.
"a moksák Attila idején Pannónia területéről kerültek mai helyükre, és a hunok egyik főhadiszállása is ott volt egy mai moksa város helyén. Érdekes, nem? Ők innen mentek, mi pedig onnan jöttünk a tan szerint... Ennek a moksa illetőnek is vannak genetikai kapcsolatai a krónikások szerint Lancester környékén letelepített pannóniai szarmata légió (legio victrix) leszármazottai közt (ugyanazok, mint a magyar mintaadónak). Őket i.sz. 175-ben vezényelték fel Pannóniából."
Jól föladtad a leckét. :)
Úgy gondolom, a moksa népnév megelőzi a hasonló folyónevet, mint ahogy a votják is a Vjatka folyónevet. Kíváncsi volnék, maradt-e nyoma Pannóniában.
MOKSA név változatai helynevekben:
MECSEK; MagyarMEKCSE; ErdősMEKCSE; NEMESKE; MÁGOCS; MOHÁCS; MOZSGÓ; BAKSA mind viszonylag kis területen, Baranya megyében találhatók.
A római korban ez a terület az OSERIATES törzs területe volt. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Roman_provinces_of_Illyricum%2C_Macedonia%2C_Dacia%2C_Moesia%2C_Pannonia_and_Thracia.jpg
A mordvinok AZERnek nevezik a védőszellemet. Ez összecseng az OSERiates népnév tövével, mert azonos eredetű. http://www.angelfire.com/mo/demonice/Goddess/european/mordvin.html
Meggyőzőbb lenne, ha egy mai mordvin népnévvel vetnénk egybe a mitológiai nevet. Nem?
" a HATÁR... a HAT ige hatására alakult a KERET, KERT mély hangrendű változatából"
Baktria környékén a HATÁR szavunk megfelelője HADD (=LIMIT, limes).
http://www.ijunoon.com/balochidic/explorer.asp?word=l&enc=aa558555xxsjfdjunnd&Page=7