-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
szeressünk, szomorkodjunk
múmin-módra
A múmin-történetek nemcsak gyerekeknek szólnak, tele vannak olyan egyszerű, húsba vágó tanácsokkal az életre, amelyeket mindenkinek érdemes ismernie.
A Buzzfeed sorra publikálja nagyszerű, az élethez szinte nélkülözhetetlen listáit. Ezúttal kedvenc mesehőseink, a múminok (vagy múmik) egyszerű, de húsba vágó életbölcsességeiből gyűjtöttek össze jó néhányat a szerkesztők. Hogyan éljünk, szeressünk és szomorkodjunk úgy, mint Múmin-völgy lakói?
Kik azok a múminok?
Múmin-völgy lakói, a múminok Tove Jansson finnországi svéd írónő és illusztrátor hősei. A múminok a svéd mitológiában szereplő trollok, de semmiképpen sem ijesztő lények – például nem kommentelnek rendszeresen a nyesten. Kinézetre hasonlítanak a vízilovakra, de nagyon is emberi tulajdonságaik vannak. A történetek központjában a múmincsalád és barátaik állnak.
Korábban már írtunk róla, hogy a múmin-könyvek magyar fordításai hagynak kivánnivalót maguk után, ugyanis nem a svéd eredetiből, hanem a finn fordításból indultak ki, a szereplők neveit pedig a különböző fordítók nem fordították következetesen, ezért lehetséges, hogy múmiknak és múminoknak is hívjuk őket, illetve a szereplők neveinek is van többféle változata. A történetek nemcsak gyerekeknek szólnak, összegyűjtöttünk néhány olyan múmin-bölcsességet, amit mindenkinek érdemes tudnia.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
1. Érzelmek, szerelem, kapcsolatok
- Először is, egy múminbocsnak tudnia kell, hogyan bókoljon.
Olyan vagy, mint Diána – mondta Múmin elragadtatással.
Kicsoda ő? – kérdezte Bájocska, akinek szemlátomást hízelgett a bók.
Ő volt a vadászat istennője – magyarázta Múminbocs – Olyan gyönyörű, mint a Fa Királynő, és pont olyan okos, mint te vagy.
- Előfordul, hogy képtelenek vagyunk uralkodni az érzéseinken.
- Az érzelmek bonyolult dolgok, és nem is mindig van értelmük.
- Néhanapján egy kiadós sírás kell ahhoz, hogy tovább tudjunk lépni.
- De van, hogy elég, ha az ember kibeszéli a dolgot a barátaival.
2. Önismeret
- „Senki nem lehet igazán szabad, aki valaki mást túlzottan csodál.” Az idézet Vándortól, Múminbocs szűkszavú emberbarátjától származik.
- „Tudatlan voltam, de hittem sokmindenben.” Múminpapa
- Néha szükségünk van csendre és magányra, de ez nem jelenti azt, hogy bármi bajunk lenne.
A legeslegutolsó ház egymagában állt a jegenyék alkotta sötét fal alatt, és itt már valóban a vadvidék kezdődött. Vándor egyre gyorsabban és gyorsabban gyalogolt egyenesen az erdő felé. Aztán az utolsó ház ajtaja résnyire kinyílt, és egy nagyon öreg hang kiáltotta: hova mész? Nem tudom – válaszolt Vándor. Az ajtó újra becsukódott és Vándor belépett az erdőbe, ahol száz mérföldnyi csend várta.
3. Kalandozás
- „Kirándulni nap közben megy az ember, de éjszaka indul útnak.” Múminmama.
- A felfedezés a világ negyedik legjobb dolga (legalábbis Múminbocs szerint, az ő listáján 1. titokzatos utak, 2. úszás, 3. titkok)
4. Barátság
- A beilleszkedés nem a legfontosabb dolog
– Ne zavarj! Gyógynövényeket gyűjtök az újhold alatt.
– Már soha nem fogsz beilleszkedni a modern társadalomba?
- Néha csak annyit kell tennünk, hogy biztosítjuk a másikat arról, ott vagyunk vele.
Félek – suttogta a legkisebb kicsi, Vándor kabátujját húzogatva.
Ne engedj el. Minden rendben lesz – nyugtatta Vándor. – Most már vége van, Mafli. Ne sírj, kedves barátom!
Forrás