-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A célok igen szépek voltak, ám a most elkészült UNESCO-jelentés szerint túl magasra tették a lécet. A fél világon még nem kötelező az általános iskolai oktatás.
Az Oktatást mindenkinek program 2015-re kitűzött célkitűzéseit világszinten nem sikerült elérni, ismerte el az UNSECO, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete. A világban még mindig 58 millió kisgyerek nem jár iskolába, és 100 millióra tehető azoknak a száma, akik nem fejezik be általános iskolai tanulmányaikat. Emellett a programban a részt vevő 164 ország közül csak minden negyedikben sikerült megfelezni az írástudatlan felnőttek létszámát a kitűzött dátumra – írja a BBC.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Milyen célkitűzéseket kellett volna teljesíteni 2015-re? 2000-ben, a szenegáli Dakarban, 1100 küldött részvételével tartott oktatási fórumon hat fő célt tűztek ki a világ kormányai, oktatáspolitikusai és oktatással foglalkozó civil szervezetei elé.
1. A kisgyermekkori oktatás kiszélesítése, elsősorban a hátrányos helyzetű gyerekekre
2. Ingyenes és kötelező általános iskolai oktatást minden gyereknek
3. Esélyegyenlőséget az oktatásban minden korosztály számára (általános iskolás, középiskolás, felnőtt)
4. A felnőttkori írástudatlanság csökkentése 50%-kal
5. A nemek teljes egyenlősége az oktatásban
6. Az oktatás minőségének javítása
Az UNESCO a közelmúltban tette közzé 500 oldalas jelentését a fenti célok megvalósulásáról. Míg a kötelező iskoláztatást egyre több országban vezetik be, még mindig nem sikerült elérni, hogy a világ minden gyermekének lehetősége legyen tanulni. Az országok alig több mint felében van mindenkire kiterjedő kötelező általános iskolai oktatás.
(Forrás: Wikimedia Commons / ZackClark / PD)
A legkisebb előrehaladást a közép-afrikai országok, elsősorban Nigéria, Csád és Niger mutatták fel. A legnagyobb mértékben fejlődő országok között pedig Nepál, Sierra Leone és Afganisztán nevét olvashatjuk az UNESCO jelentésében.
A fiúk és lányok esélyegyenlőségét sem sikerült maradéktalanul megvalósítani. Míg határozott javulás volt megfigyelhető világszinten ebből a szempontból is, a programban részt vevő országoknak még mindig kevesebb, mint 70%-ában van egyforma esélye egy kisiskolás korú fiúnak és lánynak. A nemi esélyegyenlőség középiskolás szinten viszont már csak az országok kevesebb mint felében valósul meg.
A jelentés szerint a dakari fórum annyiban sikeres volt, hogy ráirányította a döntéshozók figyelmét a fenti célokra, így a kedvező folyamatok határozottan felgyorsultak. A világ egyre több országában áldoznak az oktatás kiszélesítése mellett a minőség javítására is.
Ennek ellenére a szakemberek nem elégedettek, hisz a célok korántsem teljesültek maradéktalanul. Így az oktatási fórum következő, májusban Dél-Koreában tartandó értekezletén újabb programcsomagot fognak megalkotni. Ezt várhatóan az ENSZ ősszel esedékes ülésszakán fogják elfogadni, New Yorkban. Az itt kijelölt célokat 2030-ra kellene teljesítenie a részt vevő országoknak.